Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: scooter
Pią 22 Maj, 2009 14:42
TURBO SŁOWNIK
Autor Wiadomość
domino Posty: 2774
Skąd: złotów
9706 TurboCash
Wysłany: Pon 27 Paź, 2008 23:06   TURBO SŁOWNIK

jak na wstepnie napisałem chiałbym aby tu wszyscy zamiescili wyrazy które sa w powszechnym użytku (uzytkownikow pojazdów uturbionych) a niekoniecznie sa znane nowym uzytkownikom pojazdów uturbinych i nieuturbionych

pomoze to mi i wielu innym poczatkujacym ---- a jesli jest juz podobny słownik temat wtedy podlega wyrzuceniu do kosza!!!!

no to prosze o wpisy
_________________
Zdrowaś turbino, powietrzaś pełna, gaz z Tobą Błogosławionaśty między kolektorami i błogosławiony owoc żywota twojego moment. Święta turbino, matko mocy, módl się za nami wolnymi, teraz i w godzinę braku wachy amen.
 
 
 
rtuber 


Posty: 1215
Skąd: Legnica
1820 TurboCash
Wysłany: Pon 27 Paź, 2008 23:18   

Turbosprężarka - maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza, dzięki czemu rośnie sprawność i moc silnika.Podstawa :twisted:
_________________

Jeszcze Cię Wskrzeszę !!!
 
 
 
domino Posty: 2774
Skąd: złotów
9706 TurboCash
Wysłany: Pon 27 Paź, 2008 23:26   

Manual boost controller (MBC) - urządzenie służące do podniesienia ciśnienia doładowania w silnikach turbodoładowanych. Prosta zasada działania oparta na opóźnieniu działania siłownika wastegate

mbc1.jpg
Plik ściągnięto 16712 raz(y) 16,93 KB

mbc2.jpg
Plik ściągnięto 16711 raz(y) 15,36 KB

mbc3.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 21,17 KB

_________________
Zdrowaś turbino, powietrzaś pełna, gaz z Tobą Błogosławionaśty między kolektorami i błogosławiony owoc żywota twojego moment. Święta turbino, matko mocy, módl się za nami wolnymi, teraz i w godzinę braku wachy amen.
 
 
 
m0rr1s Posty: 1083
Skąd: od o. Rydzyka
1549 TurboCash
Wysłany: Pon 27 Paź, 2008 23:58   

AFR (AIR/FUEL RATIO) - stosunek mieszanki powietrzno-paliwowej doprowadzonej do komory spalania. (Domyślnie dla benzyny 14,7:1) w przypadku zbyt wysokiego AFR dochodzi do wzrostu temperatury spalania, co może doprowadzić do uszczerbków na zdrowiu silnika.

może zostać zmierzony za pomocą sondy ? (lambda)

x
----- = ? => ?*14,7 = x
14,7

gdzie x jest rzeczywistym (policzonym) stosunkiem powietrza do paliwa.

jeśli:
?=1 -> wszystko jest w porządku
?<1 -> jest za bogato (przelewanie/za mało tlenu [zbyt niski AFR])
?>1 -> za ubogo (za dużo tlenu/za mało paliwa [zbyt wysoki AFR])


Wnioski:
Wszelkie nieszczelności układu dolotowego (jeśli powietrze ucieka nam gdzieś bokiem) powodują zmianę współczynnika ? ponieważ komputer za pomocą przepływomierza liczy odpowiednią ilość paliwa dla dostarczonego powietrza.

Zwiększanie ilości dostarczonego powietrza (np. przez zwiększanie ciśnienia za pomocą MBC) również jest w stanie zmienić współczynnik ?. Powodem tego jest to, że komputer nie jest przygotowany na takie ilości paliwa i nie dolewa do dostarczonego powietrza*.

*-teoretycznie w jakimś stopniu można zwiększyć ilość dostarczonego powietrza do komory spalania bez ingerencji w komputer samochodu bo powinien być przygotowany na małe zmiany ciśnienia, ale nie biorę za te słowa odpowiedzialności =D

roball napisał/a:
zapomniałeś dodać że silniki turbo standardowo stroi się na bogato - okolice afr 11..12 - w celu ochłodzenia bebechów silnika..

no tak, racja, ale szczerze przyznaje sie, ze nie wiedzialem jak niski jest AFR w turbo:P
_________________
Nissan will get you through times with no money better than money will get you through times with no Nissan.
Ostatnio zmieniony przez m0rr1s Wto 28 Paź, 2008 09:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
roball Posty: 3147
Skąd: dziura na zachód od Wieliczki
2367 TurboCash
Wysłany: Wto 28 Paź, 2008 00:20   

zapomniałeś dodać że silniki turbo standardowo stroi się na bogato - okolice afr 11..12 - w celu ochłodzenia bebechów silnika..
_________________
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
 
 
Fil Posty: 90
Skąd: Dąbrowa Górnicza
29 TurboCash
Wysłany: Wto 28 Paź, 2008 16:19   

Zawór upustowy (Blow Off, BOV) - utrzymuje stałe ciśnienie w układzie dolotowym turbo doładowanym silnika spalinowego.
Gdy przepustnica będzie zamknięta powietrze pompowane przez turbosprężarkę, (która jest dalej na obrotach) wylatuje przez zawór upustowy. Zapobiega zwiększaniu ciśnienia w układzie, które może mieć zły wpływ na układ i może przyczynić się do uszkodzenia turbosprężarki.
Dzięki temu również turbina nie traci obrotów, możemy włączyć następny bieg i sprężarka od razu zacznie pompować powietrze, ciśnienie między przepustnicą a komorą spalania i między przepustnicą, a turbosprężarką jest takie same, przy czym silnik reaguje na otwieranie i zamykanie przepustnicy "łagodniej".

2.jpg
Zamknięta przepustnica
Plik ściągnięto 112 raz(y) 34,5 KB

1.JPG
Otwarta przepustnica
Plik ściągnięto 138 raz(y) 31,4 KB

 
 
 
domino Posty: 2774
Skąd: złotów
9706 TurboCash
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 10:37   

LAG (Turbo lag) to opoznienie miedzy nacisnieciem na gaz a poczatkiem produkowania przez turbo cisnienia
Jak wiemy rozmiar turbin ma znaczenie. Mamy male i duze turbiny ktore roznie reaguja na wcisniecie gazu do dechy. Duze turbo mimo ze wyprodukuje duzo wieksze cisnienie to ale musimy na nie dluzej poczekac bo turbina nie zareaguje odrazu, musi sie wkrecic, co dzieje sie wolniej niz w przypadku malych turbin, wkrecajacych sie bardzo szybko, ale majacych ograniczony wydatek.
_________________
Zdrowaś turbino, powietrzaś pełna, gaz z Tobą Błogosławionaśty między kolektorami i błogosławiony owoc żywota twojego moment. Święta turbino, matko mocy, módl się za nami wolnymi, teraz i w godzinę braku wachy amen.
 
 
 
Nurek200SX Posty: 359
Skąd: Szczecin
313 TurboCash
Wysłany: Czw 06 Lis, 2008 21:41   

Wastegate jest to zawór montowany po gorącej stronie turbiny, który kontroluje ciśnienie doładowania. Bez zaworu wastegate turbo kręciłoby się coraz szybciej i szybciej i szybciej? aż do momentu uszkodzenia silnika lub samej turbiny.

Gdy ciśnienie w dolocie osiągnie odpowiednią wartość wastegate otwiera się i nadmiar spalin kierowany jest z powrotem do wydechu z pominięciem turbiny. Pozwala to utrzymać odpowiednie ciśnienie doładowania.

Wszystkie turbodoładowane samochody muszą posiadać wastegate. W cywilnych samochodach wastegate jest przeważnie integralną częścią turbo - jest w nie po prostu wbudowany. W samochodach po tuningu wastegate może być oddzielnym zewnętrznym urządzeniem.Szpera czyli LSD (z ang. Limited Slip Differential) to po Polsku tzw. mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.
Teraz może kilka słów o tym co daje LSD:

1) auto łatwiej wpada w poślizg, ale jest jednocześnie bardziej przewidywalne
2) łatwiej wyjechać autem z trudnego terenu - unikamy sytuacji, że jedno koło stoi na śliskim i się kręci, a drugie na mniej śliskim i stoi w miejscu
3) auto lepiej przyspiesza - oba koła są w miare równomiernie napędzane. Jest to bardzo ważne na wybojach lub słabej nawierzchni.

Jak sprawdzić czy mam LSD:
Testy są dwa. Jeden wymaga podnośnika, drugi plamy oleju.

1) podnosimy napędzane koła do góry. Kręcimy jednym kołem. Gdy drugie koło kręci się w tą samą stronę mamy LSD. Gdy kręci się w przeciwną nie mamy LSD.
2) Wjeżdżamy jednym napędzanym kołem na plamę oleju lub coś bardzo śliskiego. Drugie koło powinna w tym czasie stać na czymś przyczepnym. Próbujemy ruszyć. Gdy podczas ruszania koło stojące na asfalcie nie kręci się, nie mamy LSD.

[ Dodano: Czw 06 Lis, 2008 21:44 ]
Czym różni się kompresor od turbosprężarki?

Niektórzy producenci samochodów (np. Mercedes) upodobali sobie montowanie w swoich produktach kompresorów. Inni z kolei (np. Nissan, Toyota i inni producenci japońscy) skłaniają się ku turbosprężarkom ?. Dobrze byłoby zatem poznać różnice i podobieństwa obu tych systemów.


Podobieństwem jest cel dla jakiego montuj się w samochodach kompresory i turbosprężarki. Zwykle chodzi o zwiększenie mocy poprzez siłowe wepchnięcie jak największej ilości powietrza (a więc i tlenu) do komory spalania. Większa ilość tlenu zmieszana z większą ilością paliwa skutkuje większą mocą.

W celu wtłoczenia powietrza do silnika stosuje się śmigło czyli specjalnie skonstruowany w tym celu wiatraczek. Element ten znajdziemy zarówno w kompresorze jak i w turbosprężarce.

kompresor kontra turbo
Kompresor czy Turbo?

Coś jednak musi to śmigło napędzać i jest to właśnie główna różnica w budowie obu urządzeń. W przypadku turbo, śmigło napędzane jest gazami wylotowymi, czyli po prostu spalinami . W przypadku kompresora, śmigło napędzane jest paskiem podłączonym do wału korbowego. Tyle jeżeli chodzi o budowę. Co to jednak znaczy w praktyce?


Działanie kompresora i turbo z punktu widzenia kierowcy ma kilka zasadniczych różnic:

1. Ponieważ kompresor napędzany jest przez wał korbowy, część mocy silnika zużywana jest na napędzenie kompresora. W przypadku turbo, do napędzenia śmigła używa się spalin więc energii, która (w uproszczeniu) i tak jest marnowana.
2. Wzrost mocy jest w przypadku kompresora liniowy. Oznacza to, że kompresor wspomaga silnik już od najniższych obrotów. Działanie turbo zaczyna być odczuwalne dopiero przy pewnych obrotach silnika, gdy w układzie wytworzy się odpowiednio duże ciśnienie. Poniżej tych obrotów występuje tzw. turbo dziura (z ang. turbo lag).

Co jest zatem lepsze?. To zależy? Przy pomocy turbo można uzyskiwać większe przyrosty mocy ponieważ jest ono w stanie generować większe ciśnienie doładowania, aniżeli kompresor. Dlatego turbo jest tak bardzo lubiane przez tuning. Z drugiej jednak strony, przy użyciu kompresora unika się turbo dziury i następującego po niej gwałtownego przyrostu mocy, który może być trudny do opanowania i kończyć się zerwaniem przyczepności (problem ten jest obecnie niwelowany przez zaawansowaną elektronikę i nie ma tak dużego znaczenia jak w latach ?80).
_________________
...:::200SX S13:::...

Nie sztuką jest mieć nowego 200SX-a, sztuką jest wsadzić całe serce w starego, by wyglądał jak nowy ;D
 
 
Tomek89 


Posty: 1613
Skąd: Gm. G?ogówek(opolskie)
2780 TurboCash
Wysłany: Czw 06 Lis, 2008 22:27   

NurekPolczyn napisał/a:
Szpera czyli LSD (z ang. Limited Slip Differential) to po Polsku tzw. mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.
Teraz może kilka słów o tym co daje LSD:

1) auto łatwiej wpada w poślizg, ale jest jednocześnie bardziej przewidywalne
2) łatwiej wyjechać autem z trudnego terenu - unikamy sytuacji, że jedno koło stoi na śliskim i się kręci, a drugie na mniej śliskim i stoi w miejscu
3) auto lepiej przyspiesza - oba koła są w miare równomiernie napędzane. Jest to bardzo ważne na wybojach lub słabej nawierzchni.

Jak sprawdzić czy mam LSD:
Testy są dwa. Jeden wymaga podnośnika, drugi plamy oleju.

1) podnosimy napędzane koła do góry. Kręcimy jednym kołem. Gdy drugie koło kręci się w tą samą stronę mamy LSD. Gdy kręci się w przeciwną nie mamy LSD.
2) Wjeżdżamy jednym napędzanym kołem na plamę oleju lub coś bardzo śliskiego. Drugie koło powinna w tym czasie stać na czymś przyczepnym. Próbujemy ruszyć. Gdy podczas ruszania koło stojące na asfalcie nie kręci się, nie mamy LSD.Z turbo to raczej do czynienia nic nie ma :mrgreen:

BTW co to oznacza WOT? westgate opening time?
_________________
Rice is nice
 
 
 
Nurek200SX Posty: 359
Skąd: Szczecin
313 TurboCash
Wysłany: Czw 06 Lis, 2008 22:37   

Tomeczku temat jest podpisany "TURBO SŁOWNIK" i opis do tego tematu "słownik wyrazów potocznych, skrótów i wyrazów technicznych"
Więc zamieszczamy tutaj wszystkie skróty i opisy nie tylko związane z turbo.
_________________
...:::200SX S13:::...

Nie sztuką jest mieć nowego 200SX-a, sztuką jest wsadzić całe serce w starego, by wyglądał jak nowy ;D
 
 
I.T Posty: 231
Skąd: Gdansk
199 TurboCash
Wysłany: Pią 07 Lis, 2008 01:33   

Intercooler - chlodnica powietrza (pusta w srodku, w przeciwienistwie do normalniej chlodnicy w ktorej znajduje sie plyn chlodniczy) schladza powietrze na odcinku kolektor dolotowy - turbo (chlodzi powietrze dostarczane do turbo). Osprzet niezbedny w samochodach turbinowych.
_________________
W123 81` 280E 185 HP
200SX 94` 280 HP
V70 97` 2.0T AWD 225 HP

" Most important thing is not power but engine response "

Don`t say what you think cause you get Ban
 
 
 
StefanS 


Posty: 155
Skąd: Kraków
34 TurboCash
Wysłany: Pią 07 Lis, 2008 09:24   

Tomek89 napisał/a:

BTW co to oznacza WOT?


Wide Open Throttle - przepustnica otwarta na maksa :-)

S
_________________
Nissan 200sx S14 Silvia
 
 
 
dziubas Posty: 1029
Skąd: warszawa WOLA
739 TurboCash
Wysłany: Pią 07 Lis, 2008 09:59   

Cytat:
(chlodzi powietrze dostarczane do turbo)

chyba do silnika
Cytat:
kolektor dolotowy - turbo

Turbo-kolektor dolotowy
 
 
 
Tomek89 


Posty: 1613
Skąd: Gm. G?ogówek(opolskie)
2780 TurboCash
Wysłany: Sob 08 Lis, 2008 18:54   

NurekPolczyn napisał/a:
Tomeczku temat jest podpisany "TURBO SŁOWNIK" i opis do tego tematu "słownik wyrazów potocznych, skrótów i wyrazów technicznych"
Więc zamieszczamy tutaj wszystkie skróty i opisy nie tylko związane z turbo.


Luzik :D Myslałem skoro mowa o turbo słowniku to sobie joke zrobie
_________________
Rice is nice
 
 
 
domino Posty: 2774
Skąd: złotów
9706 TurboCash
Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 23:06   

ELEKTROSZPERA to most "spięty"/zaspawany elektrycznie, nazwa wzieła sie po prostu od elektrody i spawania mostu tą metodą. Nie wiem czy nazwa jest na 100% poprawna i prawdziwa ale tak się po prostu przyjęło, że e-szpera to zaspawany dyferencjał

TEMAT KOLEGI xmarv przydatny w wykonaniu takiego ustrojstwa
http://forum.turbokillers...t9109.htm#93997
_________________
Zdrowaś turbino, powietrzaś pełna, gaz z Tobą Błogosławionaśty między kolektorami i błogosławiony owoc żywota twojego moment. Święta turbino, matko mocy, módl się za nami wolnymi, teraz i w godzinę braku wachy amen.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: Turbo T28 z s14a
Gelo G-Garage 4 Czw 29 Wrz, 2011 13:25
Krystian
Brak nowych postów Przyklejony: Best turbo for 200sx
Gość Turbo 228 Sro 29 Gru, 2010 11:42
Pajak2444
Brak nowych postów Turbo t25 a turbo z Nissana sunny GTI
Marko6099 Turbo 0 Czw 26 Sty, 2012 17:31
Marko6099
Brak nowych postów ZIMNY SILNIK - Turbo OK / CIEPŁY SILNIK - Turbo nie reaguje
delta_fh12 Silniki CA 4 Pią 02 Maj, 2008 14:18
delta_fh12
Brak nowych postów Turbo FP
vibe Wszystko o wszystkim 18 Pon 11 Sty, 2010 15:06
vibe


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group