S30 z RB30

Materiały kompozytowe i aluminium to chyba ostatnie rzeczy na świecie które można powiązać z klasycznym samochodem. Jednakże w przypadku Watanabe z Rocky Auto to właśnie te materiały zostały użyte do wykonania najbardziej unikatowej modernizacji auta w celu nadania mu powiewu świeżości. W tym momencie ortodoksyjni fani marki zaczną patrzeć krzywo na przedstawione modyfikacje, ale w Rocky Auto nie chodzi o zadowolenie wszystkich.

Poza tym auta takie jak S30 i tak są dość mocno modyfikowane. Rocky Auto wykonało dokładnie to samo z małym dodatkiem, który idealnie wpasowuje się w przedstawiony projekt.

Odstawiając carbon na później, na początku skupimy się na dźwięku, który wydobywa się spod maski. Wyjątkowo szorstki dźwięk rzędowej szóstki zwraca uwagę w przypadku tej S30, a smaku dodają mu z pewnością dolot i wydech. Ciężko określić co dokładnie za tym stoi …

…dopóki nie spojrzy się na sam silnik. Rury kolektora wydechowego skierowane ku górze są typowo w stylu S20, natomiast pokrywa zaworów świadczy o tym, że może być to głowica tylko i wyłącznie z RB26.

W tym przypadku jednakże jest to co prawda głowica z RB26, ale pozbawiona wszelkiej elektroniki paliwowej którą zastąpiły podwójne gaźniki Solexa.

Celem tego było połączenie niezawodności nowoczesnego silnika z charakterem, który towarzyszył tym autom na samym początki. Na każdym z sześciu wlotów zamontowano customowe lejki o odpowiedniej długości. Wykonano również mechanizm przepustnicy i uszczelki pod gaźnikami.

Na tym nie koniec. Głowica RB26 siedzi na dole z RB30. Chodziło o wykonanie czegoś innego jak również aby prowadzenie Z-tki dawało jak najwięcej frajdy z jazdy. Dzięki 3 litrom pojemności moment obrotowy pojawia się natychmiast po przekroczeniu 2.000 obrotów na minutę. A z racji tego, że jest to RB ten silnik lubi również wysokie obroty. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wałków uzyskano ponad 300KM przy 7.000 obr/min. Może nie wydawać się to zbyt dużo, ale biorąc pod uwagę wagę auta wynoszącą zaledwie 1040 kg, Nissan w rzeczywistości dostarcza frajdy z jazdy zarówno na ulicy jak i na torze.

Żeby poprawić rozłożenie masy RB30 został maksymalnie cofnięty w głąb samochodu za pomoca dorobionych łap.

W pełni customowy wydech wraz z kolektorem poprawiają dodatkowo moc silnika.

Na powyższym zdjęciu widać robioną na zamówienie chłodnicę, połączoną z elektrycznym wiatrakiem, który zapewnia odpowiednie chłodzenie nawet kiedy auto stoi w najcięższych korkach w Japonii. Zespół napędowy, nie pokazany na zdjęciach, składa się z 5 biegowej skrzyni z R32, sprzęgła ATS i szpery Cusco. W skrzyni dodatkowo skrócono pierwsze 3 biegi czyniąc Z-tkę jeszcze bardziej żwawą na starcie.

Przed przystąpieniem do budowy buda S30 została w pełni odrestaurowana, odrdzewiona i wzmocniona. Do środka wstawiono klatkę, która dodatkowo usztywnia samochód.

Potem przyszedł czas na poważne zmiany w zawieszeniu a w szczególności w tylny wózku. Stary ustąpił miejsca nowemu, wykonanemu w całości z aluminium.

Następnie to samo stało się z wahaczami. Całość zmontowano bez użycia gum i poliuretanów. Kielichy zostały wzmocnione i przygotowane pod regulowane amortyzatory. Całość tym samym znacznie poprawia właściwości jezdne tego 40 letniego auta.

Samochód siedzi na tyle nisko, aby wciąż dawał prowadzić się po ulicy. Kute felgi Volk Racing TE37Vs stanowią idealny dodatek podkreslający nowoczesność tego S30. Felgi mają 9” szerokości z przodu i 10 z tyłu, średnica z przodu jak i z tyłu wynosi 15”. Za felgami …

…widać 4 tłoczkowy zestaw hamulców z R32.

Po mechanice możemy przejść do karoserii. Watanabe nigdy nie wstydził się używania dużych ilości carbonu na jego autach, a czasami wręcz szalał z jego ilością. Tak było również w tym przypadku. Cały przód składający się ze zderzaka, grilla, maski...

błotników i wyszerzeń jest wykonany z carbonu. Resztę pokryto folią imitującą carbon nie zapominając o...

…drzwiach, które pod spodem pozostały metalowe. W carbonowe lusterka boczne wstawiono kierunkowskazy LEDowe, będące kolejnym dotykiem nowoczesności.

Tył również został poddany ‘carbonizacji’…

…- błotniki, klapa, panel tylnich świateł i zderzak s a w pełni wykonane z carbonu.

To auto można albo kochać, albo nienawidzić. Jednakże bez względu na ocenę, należy docenić ilość pracy jaka została włożona w każdy detal tego samochodu.

Na drodze wygląda po prostu fantastycznie, w szczególności, kiedy ‘sadzi marchewy’ tocząc się po ulicach Okazaki.

Wnętrze Z-tki również zostało dopieszczone…

…poczynając od kubełków Bride i pasów Sabelt.

Za kierownicą Momo Corse, w miejscu seryjnych zegarów udało się idealnie wpasować tuningowe wskaźniki.

Z samochodu usunięto przełączniki od ogrzewania, ale pozostawiono możliwość ręcznego otwarcia nagrzewnicy tak aby w trakcie zimy w środku było ciepło i przyjemnie. W lecie niestety pozostaje jedynie testowanie dezodorantów.

Drzwi ogołocono z paneli zamieniając je na carbonowe arkusze.

Nieortodoksyjne podejście Watanabe do tego S30 czy to karbonowe auto bardzo wyjątkowym. Co ciekawe samochód jest wystawiony na sprzedaż aby zrobić miejsce na kolejny projekt. Najprawdopodobniej będzie to klasyk Skyline i VR38DETT.

Źródło: speedhunters.com

Komentarze: 6 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Następne wydarzenie klubowe
Konkurs na 15 lecie???

Czy wiesz że:

Współpracujemy z:

Ostatnie tematy
» Przenosiny forum
» Nissan Skyline R32 | Wheel with it. Stories S02E07
» Kartka z kalendarza : Luty 2020
» Pop The Hood | Nissan S13 200SX
» Łapy silnika rb25det s14a
» Kartka z kalendarza : Styczeń 2020
» Wszystkiego Najlepszeo w Nowym Roku
» Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
» (K) dyfer s14
» [KUPIĘ] Dyszę oraz zawór spryskiwacza do tylnej szyby S13


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group