zatrzymanie prawa jazdy

Moderator: Moderator

kasy
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 26
Rejestracja: czw 23 kwie, 2009 20:42
Lokalizacja: CG

witam

parę dni temu przydarzyła mi się 'przykra' sytuacja z prewencją.
panowie policjanci wypisali mi kwity i dali do podpisania: zatrzymanie dowodu rejestracyjnego z powodu pękniętego lusterka oraz drugi, zatrzymanie prawa jazdy za dane niezgodne ze stanem faktycznym (zmieniłem niedawno adres zameldowania).
podpisałem. jednak nie byłem pewien czy jest jakaś ustawa regulująca zatrzymania prawa jazdy za dane adresowe niezgodne ze stanem faktycznym. przejrzałem kodeks drogowy:

"Rozdział 3
Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami
Art. 135. [Zatrzymanie prawa jazdy] 1. Policjant:
1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:
a) stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
b) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
c) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
d) gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
e) gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
f) gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
g) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
h) przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;"


przeszukałem internet i na jednym z for znalazłem temat w którym wypowiadający się stwierdzają, że nie można zatrzymać prawa jazdy za nieaktualne dane adresowe.

ja jednak o tym nie wiedziałem i podpisałem to pokwitowanie (zresztą sprawa akurat miała się tak, że nie bardzo mogłem zrobić cokolwiek innego ale to temat na inne opowiadanie i nie na forum publicznym).

moje pytanie do Was, koledzy - jeżeli podpisałem ten kwit mimo, że nie ma on podstawy prawnej, to mogę coś w tej chwili z tym zrobić?

byłem już w wydziale komunikacji i czekam na nowy dokument ale nie zmienia to faktu, że zanim go otrzymam to minie jeszcze co najmniej 3 tygodnie, a mam poważne problemy w pracy w związku z brakiem prawa jazdy nie mówiąc o tak prozaicznych sprawach, jak dojazd do domu i z domu do pracy czy zrobienie zakupów (mieszkam 10 km od miasta).

dziękuję z góry za jakieś sugestię i podpowiedzi.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
7mgte
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 78
Rejestracja: czw 03 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: wa-wa

troche dziwna sprawa.. Jak dla mnie policianci chcieli w lape a ze nie dostali to za kare zabrali prawko ... teraz bedziesz musial chodzic i wyjasniac...ale moim zdaniem powinienes udac sie do komisariatu i zapytac na miejscu co i jak, pamietaj ze dla niego to tez klopot bo ten policjant musi pilnowac Twojego dowodu jak oka w glowie...
Awatar użytkownika
Binio_
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 4685
Rejestracja: wt 30 maja, 2006 01:19
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zawsze jest tak ze pomimo iż podpisałes świstek to mozesz sie od tego odwołac. Mozesz powiedzieć iż działałeś w stresie etc.
Do tego masz 30dni na zgłoszenie zmiany danych adresowych w urzedzie miasta a co za tym idzie zmiane dokumentów , tak wiec jeśli nie upłynął ten termin to możesz im 'pojechac' iż poniosłeś straty materialne w zwiazku z ich niewłaściwą interwencją i bedziesz tego dochodził na drodze sądowej. Ale to juz ostateczność :P
Jeśli jednak dane zmieniły Ci sie dawno temu a Tobie z lenistwa nie chciało sie zmienic dokumentów to sam sobie jesteś winien poniekąd, zaniedbanie ;-)
Nie wiem czy nie jest tak ze jeśli nie zglosiłes sie w wyznaczonym czasie to dokument traci ważność a co za tym idzie mogli go zabrać. Tego nie wiem..
Jednak wydaje mi sie iż nie cofnieto Ci uprawnień tak wiec ja bym jeździł na świstku/pokwitowaniu od policji :D
Awatar użytkownika
DarekAMS
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 171
Rejestracja: czw 09 lip, 2009 22:53
Lokalizacja: AutoManiaSłupsk
Kontakt:

Na to o co pytasz nie umiem odpowiedzieć , wiem jednak że nie musisz rezygnowac z dalszego prowadzenia pojazdów mechanicznych, czyli niepotrzebnie jezdzisz autobusami i martwisz się problemami w pracy.
Ponieważ uprawnienia do tego masz tyle tylko że zostało zatrzymane. Czyli w razie kolejnej kontroli drogowej i braku prawa jazdy przy sobie dostajesz mandat 50zł za brak dokumentu. Na pytanie dlaczego nie posiadasz tego dokumentu , odpowiadasz policjantowi wprost , pana koledzy bezpodstawnie mi go zatrzymali. No jeśli faktycznie zrobili to bez podstaw prawnych.
Mam kolegę który jezdzi bez prawa jazdy , bo jeszcze nie zrobił. Został już zatrzymany dwukrotnie , tylko w jego przypadku kosztowało go to 500zł każdorazowo ponieważ on nie ma uprawnień.
Ty masz tylko nie w portfelu więc tak jak napisałem wyżej , mandat 50zł i jedziesz dalej ;)
Ostatnio zmieniony pn 30 lis, 2009 19:19 przez DarekAMS, łącznie zmieniany 2 razy.
kasy
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 26
Rejestracja: czw 23 kwie, 2009 20:42
Lokalizacja: CG

sytuacja na pewno dziwna, dla mnie niedopuszczalna, ale jak już napisałem nie jest to historia na forum publiczne. sprawa i tak nie zakończy się w ten sposób, od przyszłego tygodnia będę rozmawiał z doradcą prawnym i działał w pewnym kierunku. mniejsza.

chodzi o same prawo jazdy.
Jeśli jednak dane zmieniły Ci sie dawno temu a Tobie z lenistwa nie chciało sie zmienic dokumentów to sam sobie jesteś winien poniekąd, zaniedbanie ;-)
Nie wiem czy nie jest tak ze jeśli nie zglosiłes sie w wyznaczonym czasie to dokument traci ważność a co za tym idzie mogli go zabrać. Tego nie wiem..
zmieniłem ponad 30 dni temu. to Twoja opinia i prawdziwa, poniekąd sam jestem sobie winien, z drugiej strony zawsze do czegoś potrafią się przyczepić 'ludzie' jeśli tego chcą. a w tym wypadku bezpodstawnie! i w tym jest rzecz.

przeczesałem kodeksy i po prostu nie ma prawa by zabrać mi dowód za nieaktualne dane adresowe.

jeszcze jedno:

"2. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b–d oraz w pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni."

mnie wypisano na 1 (!) dzień. więc nawet gdyby podpisać to pod nieważny dokument to powiniennem mieć 7 dni.
Awatar użytkownika
roball
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3140
Rejestracja: śr 29 cze, 2005 21:33
Lokalizacja: dziura na zachód od Wieliczki

Napisz oficjalną skargę do komendanta (podaj policjantów z imienia i nazwiska), zażądaj (pisemnie) informacji jakie zostaną wobec nich wszczęte kroki dyscyplinarne - jako urzędnik państwowy musi odpowiedzieć na każde pismo - najwyżej się podłoży, jeśli masz zamiar ciągnąć sprawę dalej.
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
kasy
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 26
Rejestracja: czw 23 kwie, 2009 20:42
Lokalizacja: CG

roball pisze:Napisz oficjalną skargę do komendanta (podaj policjantów z imienia i nazwiska), zażądaj (pisemnie) informacji jakie zostaną wobec nich wszczęte kroki dyscyplinarne - jako urzędnik państwowy musi odpowiedzieć na każde pismo - najwyżej się podłoży, jeśli masz zamiar ciągnąć sprawę dalej.
to samo mi doradzili znajomi. i tak też zrobię ale skargę będę pisał także z innych powodów.
myślałem może, że jest tak, że jeśli bezpodstawnie to mi oddadzą prawko a zależy mi na czasie.
no ale pewnie i tak i tak sobie poczekam. niestety
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne”