Kwestie prawne

Moderator: Moderator

Mystic8
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 10
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 15:44

Z tego co sie orientuje w motocyklach maksymalna glosnosc wydechu wynosi 96db. Jednak paradoksem jest to ze np. Suzuki Gsxr 600, na seryjnym wydechu grzmi na 102db. Co do samochodow wydaje mi sie ze beda obowiazywac podobne normy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cypher47
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 106
Rejestracja: śr 18 cze, 2008 19:57
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Jeśli chodzi o ciekawostki to gdzieś czytałem, że na torze "Poznań" wprowadzili zakaz wjazdu samochodów, których głośność przekracza 96dB :shock: bo się ludzie skarżyli na hałas :?

z drugiej strony jestem ciekaw jak głośno ryczą moje 3'', bo już wiele osób mówiło jest cholernie głośne :twisted:
"You're under boost, the turbo is fully spooled, and life is good"

"Stereo stuff really isn't important. I like to hear the motor and the turbo wind up when I drive."
trabirider
Stały gość
Stały gość
Posty: 243
Rejestracja: śr 03 sty, 2007 09:39
Lokalizacja: SRC

cypher47 pisze:
z drugiej strony jestem ciekaw jak głośno ryczą moje 3'', bo już wiele osób mówiło jest cholernie głośne :twisted:
głośne to one było jak jezdiłem na samym front-pipie (cała buda wpadała w rezonans :lol: )
co do toru Poznań to już jest dość długo wprowadzone poprzez skargi
Awatar użytkownika
cypher47
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 106
Rejestracja: śr 18 cze, 2008 19:57
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

trabirider pisze: głośne to one było jak jezdiłem na samym front-pipie (cała buda wpadała w rezonans :lol: )
robiłeś takie rzeczy z moją małą? you bastard! :D
"You're under boost, the turbo is fully spooled, and life is good"

"Stereo stuff really isn't important. I like to hear the motor and the turbo wind up when I drive."
Awatar użytkownika
robacek
Stały gość
Stały gość
Posty: 435
Rejestracja: pn 11 sie, 2008 08:57
Lokalizacja: Jabłonna/Warszawa
Kontakt:

ja na 2,5 przelocie na jednym koncowym mialem 110dB wg miernika Panow z transportera i dowod out. teraz na dwoch przelotowych tlumikach od kaliego mam 89 i jest meeega cicho. ja uwielbialem ryk ale co zrobic:/ na poznaniu jest to juz jakis czas. przeloty 3" raczej nie mieszcza sie w normie..
F*** JDM be a ricer. :]
Tomek89
Postojebca
Postojebca
Posty: 1608
Rejestracja: pn 15 paź, 2007 20:04
Lokalizacja: Gm. G?ogówek(opolskie)
Kontakt:

3" + silencer jest cicho :)
Rice is nice
Obrazek
Awatar użytkownika
cypher47
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 106
Rejestracja: śr 18 cze, 2008 19:57
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Tomek89 pisze:3" + silencer jest cicho :)
jazda z silencerem to jak całowanie się przez szybę - "czegoś tu brakuje" :D
"You're under boost, the turbo is fully spooled, and life is good"

"Stereo stuff really isn't important. I like to hear the motor and the turbo wind up when I drive."
Awatar użytkownika
kolosezw
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 550
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 21:56
Lokalizacja: wroclaw
Kontakt:

ja mam pytanie odnosnie tego, ze kaza robic przegazowke podczas pomiaru!?

w rozporzadzeniu ministra infrastruktury jest zapisane:
poziom halasu zewnetrznego mierzony podczas postoju pojazdu z odleglosci 0,5 m nie przekraczal w odniesieniu do:
a) ....
b) pozostalych pojazdow - wartosci podanych w tabeli "poziom halasu zewnetrznego", stanowiacej zalacznik nr 1 do rozorzadzenia
tak wiec gdzie jest mowa o 3000 obrotow?
teoretycznie powinienem zgasic silnik i powiedziec aby mierzyli halas, bo nawet nie ma nic zapisane o tym czy silnik powinien byc na chodzie bo mogli miec na mysli to czy pojazd zaglusza szum drzew bedac zaparkowanym :D
Ostatnio zmieniony wt 13 wrz, 2011 11:04 przez kolosezw, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
roball
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3140
Rejestracja: śr 29 cze, 2005 21:33
Lokalizacja: dziura na zachód od Wieliczki

W prawie jest takie pojęcie jak "duch ustawy",
nie da się wszystkiego skodyfikować - choć w tym przypadku jest to po prostu niechlujstwo ustawodawcy.

Sam mam wydech na jednym tłumiku i scream pipe - na luzie mogą sobie gazować do woli, jest tylko szok że tak cicho ;)
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
Awatar użytkownika
roball
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3140
Rejestracja: śr 29 cze, 2005 21:33
Lokalizacja: dziura na zachód od Wieliczki

Mam tylko tłumik końcowy średnica 2.5", nie pisałem że mam cicho tylko zaskakująco cicho, widząc ten wydech diagności spodziewają się odgłosu myśliwca na dopalaczu :D

Oczywiście przy braku obciążenia, nonsensem dla mnie jest sprawdzanie głośności w ten sposób - jak mi się SP otwiera to faktycznie nasuwają się skojarzenia z lotnictwem. Zresztą "normalny" wydech pod obciążeniem też ma dużo większe natężenie hałasu niż przy przegazówce na luzie.
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
Awatar użytkownika
kolosezw
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 550
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 21:56
Lokalizacja: wroclaw
Kontakt:

dzieki za odpowiedz na pytanie (ktore zdazylem usunac zanim odpowiedziales :D )

wlasnie tez planuje zrobic jakis cichy wydech, niestety wiek pociaga za soba lenistwo w stosunku do tlumaczenia sie przed policja i latania po diagnostach :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
roball
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3140
Rejestracja: śr 29 cze, 2005 21:33
Lokalizacja: dziura na zachód od Wieliczki

Wystarczy ci tłumik końcowy, byle nie podróba z allegro - ok są np. eltec, będziesz miał cicho i skutecznie. Jeżeli ma to być wersja z SP (polecam) to optymalna średnica wew. rur jest kilka mm większa niż średnica wirnika strony gorącej. Jest trochę zabawy z uszczelnieniem kanałów - ale da się.
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
Awatar użytkownika
ige
Postojebca
Postojebca
Posty: 1208
Rejestracja: wt 29 lip, 2008 20:55
Lokalizacja: zg

Dokladnie jak ma sie dobra puche koncowa to nie ma problemow. Mialem u siebie duza puche elteca i zero problemow, bolu glowy :) Mialem tez w poprzedniej nysie wydech a'la apexi n1 i bylo bardzo glosno...dowod tez polecial raz :)
BMW E60 M5 [507KM/520Nm] & BMW E60 545i M-Sport [333KM/450Nm] & JEEP GRAND CHEROKEE ZJ 5.9L V8 Limited LX - LA 5"/33" [242KM/468Nm].
Było: S13 CA@260KM, S13 USDM@SR, S13@SR20DET: GT2876R, Arias, Eagle, Tomei, Apexi, ISC, Work, Takata, Spal...@350KM
Awatar użytkownika
Binio_
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 4685
Rejestracja: wt 30 maja, 2006 01:19
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Ostatnio tez mnie zastanawiał problem pomiarów głośności a zaczęło sie od tego iż w Uwaga Pirat na TVN T zatrzymali kolesia w Probe i stwierdzili ze ma za głośny. Z racji na to iż był to wóż inspekcyjny , mieli przyrządy do pomiaru i dokonali takowego.

1 pomiar 116db , 2 pomiar 115db , kierowca mowi ze ma silencer i zaraz zalozy
3 pomiar z silencerem 106db , 4 pomiar z silnecerem 106db.

Zabrali mu dowód , zakazali daleszej jazdy oraz wlepili mandat 300-500zł ( nie pamietam juz ) za naruszenie normy ochrony srodowiska czy jakos tak - dostał by go i tak nawet jak by z silencerem mial ponizej ustawowych 96db , zachował by dowód tylko.

I teraz jak wygladała procedura pomiarowa wg tych panów policjantów.
Kazali mu wcisnac gaz do oporu az do 4000-5000 tyś !!
Jak wiadomo zawsze przy obciązeniu będzie wiekszy dzwięk...

ALE ! Proceduwa pomiaru zdaje sie była błędna , poszukalem troche w necie z przepisów i pomiar powinno sie przeprowadzac przy stałych obrotach wynoszących do około 60% max obrotów silnika oraz podczas schodzenia z tych obrotów.
Czyli pomiar powinni byli zaczac dopiero od ustalenia stabilnych dajmy na to 4500 obrotów i po odpuszczeniu gazu...
Awatar użytkownika
roball
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3140
Rejestracja: śr 29 cze, 2005 21:33
Lokalizacja: dziura na zachód od Wieliczki

Niezła różnica, prawie 10x ponad normę :D

Co do procedur i ogólnie prawa trzeba niestety je znać, w tym przypadku jest nagranie i gość może się sądzić - wygra na 100%.

Co do obciążenia - na luzie nigdy silnik nie będzie bardzo obciążony, wystarczy popatrzeć na doładowanie przy przegazówce, w takiej sytuacji warto wcisnąć sprzęgło - obciążenie będzie minimalnie mniejsze - jeżeli pomiar miałby być na granicy to może się okazać decydujące ;)
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne”