Subwoofer - jaki wybrać

Porady i problemy związane z muzą

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
MKx
Stały gość
Stały gość
Posty: 285
Rejestracja: czw 09 mar, 2006 11:23
Lokalizacja: Kraków

Zastanawiam się nad wymianą subwoofera u mnie w aucie i zastanawiam się nad dwiema opcjami: 25 cm średnicy i 30cm średnicy? Który lepszy i jakie są korzyści obu opcji?
Jeśli chodzi o producenta i model to jeszcze się nie zdecydowałem - może będzie to Rokford Fosgate P2, może jakiś inny. Ale jak się już zdecyduje na producenta i daną linie produktów to zawsze na końcu będzie opcja 12" lub 10". I która lepsza?
Awatar użytkownika
Maretzky
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 826
Rejestracja: śr 29 paź, 2003 18:04
Lokalizacja: Wejherowo

W s13 30cm nie wejdzie w pionie , tylko 25cm. A 30cm na plasko bedzie slabo grało.
Awatar użytkownika
MKx
Stały gość
Stały gość
Posty: 285
Rejestracja: czw 09 mar, 2006 11:23
Lokalizacja: Kraków

Maretzky pisze:W s13 30cm nie wejdzie w pionie , tylko 25cm. A 30cm na plasko bedzie slabo grało.
Po poprzednim właścicielu "odziedziczyłem" tubę magnata z głośnikiem 30cm i się mieści, więc to nie problem. Czy coś oprócz gabarytów montażowych różni sub'y 25cm i 30cm?
rtuber
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1204
Rejestracja: śr 20 lut, 2008 12:49
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

http://diyaudio.pl/index.php

Polecam poczytać :)
Obrazek
Jeszcze Cię Wskrzeszę !!!
Awatar użytkownika
ige
Postojebca
Postojebca
Posty: 1208
Rejestracja: wt 29 lip, 2008 20:55
Lokalizacja: zg

ile masz kasy
jaki wzmcniacz
i jaka jest reszta systemu
BMW E60 M5 [507KM/520Nm] & BMW E60 545i M-Sport [333KM/450Nm] & JEEP GRAND CHEROKEE ZJ 5.9L V8 Limited LX - LA 5"/33" [242KM/468Nm].
Było: S13 CA@260KM, S13 USDM@SR, S13@SR20DET: GT2876R, Arias, Eagle, Tomei, Apexi, ISC, Work, Takata, Spal...@350KM
Awatar użytkownika
MKx
Stały gość
Stały gość
Posty: 285
Rejestracja: czw 09 mar, 2006 11:23
Lokalizacja: Kraków

ige pisze:ile masz kasy
jaki wzmcniacz
i jaka jest reszta systemu
Zadam inaczej pytanie
Jaka jest różnica pomiędzy głośnikami
1) Rockford Fosgate P2D210
2) Rockford Fosgate P2D212
?
Jedną różnice znam - skuteczność, czyli mniejszy głośnik ma minimalne mniejszą skuteczność, czyli będzie potrzebował ciut więcej mocy, ale za to wystarczy mu mniejsza obudowa.
Ktoś zna inne różnice?
Awatar użytkownika
ige
Postojebca
Postojebca
Posty: 1208
Rejestracja: wt 29 lip, 2008 20:55
Lokalizacja: zg

10" jest szybsza jeden i drugi potrzebuje takich samych mocy,napisz mi czego sluchasz i czym chesz to zasilac przewalilem mase sprzetu ca w aucie i cos tam wiem na ten temat chetnie doradze i pierwsza i podstawowa kwestia to ile masz na cala ta operacje
BMW E60 M5 [507KM/520Nm] & BMW E60 545i M-Sport [333KM/450Nm] & JEEP GRAND CHEROKEE ZJ 5.9L V8 Limited LX - LA 5"/33" [242KM/468Nm].
Było: S13 CA@260KM, S13 USDM@SR, S13@SR20DET: GT2876R, Arias, Eagle, Tomei, Apexi, ISC, Work, Takata, Spal...@350KM
Awatar użytkownika
Maretzky
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 826
Rejestracja: śr 29 paź, 2003 18:04
Lokalizacja: Wejherowo

30cm - wieksza powierzchnia ruchoma , przepompuje wiecej powietrza , wieksze cisnienie akustyczne , bedzie głosniejszy i bedzie wiecej basu. Potrzebuje wiekszej obudowy i mocniejszego wzmacniacza. Przy szybkich utworach moze sie pogóbic i zrobi sie buczenie

25cm - mniejszy , wszystko bedzie mniejsze. Zagra precyzyjniej , auto nie wpadnie w taki rezonans jak w przypadku 30cm
Awatar użytkownika
MKx
Stały gość
Stały gość
Posty: 285
Rejestracja: czw 09 mar, 2006 11:23
Lokalizacja: Kraków

Dopasowaniem głośnika (sub) do: mojego wzmacniacza/obudowy/kondensatora/kabli/drugiego wzmacniacza/zestawu przedniego/zwrotnic/radia/rodzaju nośnika/muzyki/zasobności portfela/ i jeszcze 100000 innych zmiennych zajmiemy się może winnym topicu
(zwłaszcza że odpowiedz na te pytania może nie być prosta i szkoda tego tematu zaśmiecać):)
A w tym odpowiedzmy na pytanie - jeśli reszta w/w zmiennych zostaje BEZ ZMIAN, jaką role odegra zmiana pomiędzy 10" 12" przetwornikem.
Mamy już:
-zaproponowaną przeze mnie efektywność i wielkość obudowy
-ty z doświadczenia mówisz że 10" zagra szybciej (bardziej precyzyjnie?) niż 12"

Jakieś inne różnice które się wam nasuwają?
Awatar użytkownika
ige
Postojebca
Postojebca
Posty: 1208
Rejestracja: wt 29 lip, 2008 20:55
Lokalizacja: zg

Taka rozmowa jest o wszystkim i o niczym bo nie rozmawiamy o konkretach a brzmienie glosnika moze sie zmienci 10razy po zamianie obudowy,wzmcniacza itp.Nie mozna uogólnic ze 10" jest takie a 12" takie,zalezy od konkretnego glosnika miedzy ktorymi moze byc ogromna przepasc.Glowna zaleta 10" jest to ze sa dynamiczne co dla ciebie moze byc zaleta lub nie zaleznie od tego jakiej muzyki sluchasz i czego oczekujesz dlatego sie o takie rzeczy pytam.12" wytworzy ci wieksze cisnienie w aucie ze wzgledu na wieksza powieszchnie membramy i zapewni ci lepsze zejscie.Caly czas mowa o rf p2 w zalecanych skrzynkach.Dlatego nie mozna ogolnie powiedziec co lepsze bo co lepsze dla mnie dla ciebie moze byc gorszym stad pytanie co sluchasz i na czym ci zalezy na dobrym kicku czy dobrym zejsciu a nie koniecznie duzej dynamice chodz jedno i drugie mozna polaczyc w dobrych aplikacjach.
BMW E60 M5 [507KM/520Nm] & BMW E60 545i M-Sport [333KM/450Nm] & JEEP GRAND CHEROKEE ZJ 5.9L V8 Limited LX - LA 5"/33" [242KM/468Nm].
Było: S13 CA@260KM, S13 USDM@SR, S13@SR20DET: GT2876R, Arias, Eagle, Tomei, Apexi, ISC, Work, Takata, Spal...@350KM
Awatar użytkownika
MKx
Stały gość
Stały gość
Posty: 285
Rejestracja: czw 09 mar, 2006 11:23
Lokalizacja: Kraków

Może inaczej sformułuje swoje pytanie:
Czym w praktyce różnią się głośniki 10" i 12" tego samego producenta/serii ?

By moje pytanie "Które lepsze?" jest faktycznie trochę bez sensu bo to zależy dla kogo do czego itp itd.
Awatar użytkownika
roball
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3140
Rejestracja: śr 29 cze, 2005 21:33
Lokalizacja: dziura na zachód od Wieliczki

w kwestiach CA jestem totalnym lajkonikiem (nie mam i nie będę miał radia w aucie :D )
ale wydaje mi się że w zależności od średnicy głośnika trzeba odpowiednio dobrać pojemność skrzyni - więc czeka cię przeróbka jak zmienisz średnicę...
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
Awatar użytkownika
Mr.Art
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 53
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 12:54
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

to przedewszystkim, każdy głośnik ma własną charakterystykę i pusta dyskusja na temat ten czy tamten i różnice, to jak wytłumaczenie ślepemu jak wygląda niebo. musisz odsłuchać sam je w miarę możliwości. duża powierzchnia membrany = większe ciśnienie, mniejsza lepsza kontrola. sam musisz zdecydować. muzyka której słuchasz też bedzie miała wiele do powiedzenia. bo duży głośnik pogubi sie w rytmicznej muzyce, a mały da za małe ciśnienie w r`n`b itd. odsłuch i wtedy decyzje
Tu nie chodzi o możliwości techniczne, ale o ludzką mentalność?
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mr.Art pisze:to przedewszystkim, każdy głośnik ma własną charakterystykę i pusta dyskusja na temat ten czy tamten i różnice, to jak wytłumaczenie ślepemu jak wygląda niebo. musisz odsłuchać sam je w miarę możliwości. duża powierzchnia membrany = większe ciśnienie, mniejsza lepsza kontrola. sam musisz zdecydować. muzyka której słuchasz też bedzie miała wiele do powiedzenia. bo duży głośnik pogubi sie w rytmicznej muzyce, a mały da za małe ciśnienie w r`n`b itd. odsłuch i wtedy decyzje
Swieta racja :)
MKx pisze:Może inaczej sformułuje swoje pytanie:
Czym w praktyce różnią się głośniki 10" i 12" tego samego producenta/serii ?

By moje pytanie "Które lepsze?" jest faktycznie trochę bez sensu bo to zależy dla kogo do czego itp itd.
To ze sa z tej serii to oznacza ze reprezentuja mniejwiecej ta sama klase cenowa i mozliwosci reprodukcji dzwieku.

A co rozni glosniki miedzy soba (poza sterta parametrow) - brzmienie czyli tym jak graja...

A brzmienia nie da sie opisac czy ujac w parametrach - kazdy glosnik jest w jakis sposob specyficzny...

Nie ma glosnika idealnego ktory by idealnie reprodukowal dzwiek, te drozsze potrafia to robic lepiej - tansze gorzej lub wcale (bucza i dudnia...)

Ale kazdy z nich robi to na inny sposob :) dlatego warto posluchac...


A z krakowa masz w sumie niedaleko do Mielca czy Rzeszowa. W tych miastach znam dwie firmy zajmujace sie profi CA - a moze i w Krakowie cos by sie znalazlo.

W takich firmach mozesz sobie odsluchac kilka sprzetow, poprosic o porade i wiadomo na czym stoisz.

Jak nie masz osluchanego sprzetu to trudno cos doradzic...
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”