do czego służy wzmacniacz

Porady i problemy związane z muzą

Moderator: Moderator

zavu240sx

mógł bym mi sprecyzować do czego służy wzmacniacz?? bo nie kumam czy on podnosi moc głośników czy coś innego??
z góry dzięki za pomoc
Marcin_TDI

Wzmacniacz jest to urzadzenie majace za zadanie wzmocnic sygnal dzwiekowy... (podlaczony zazwyczaj miedzy radiem z ktorego dostaje sygnal a odbiornikiem czyli w tym przypadku glosnikiem) dzisiejsze wzmacniacze sa tak konstruowane aby polepszyc rowniez jakosc dzwieku ktory zostaje wzmocniony... niestety na rynku jest strasznie duzo tzw kupy a nie wzmacniacza. jezeli nie jestes audiofilem to radze uzyc go tylko ew do subwoofera ktory nie bedzie gral dobrze spod radia a nawet wogole w niektorych przypadkach... system przedni zasili kazdy pioneer o wartosci 300zl... jezeli planujesz osiagnac naprawde fajny efekt zaplanuj sobie co chcesz i ile masz pieniazkow - to bardzo wazne uwiez mi...
zavu240sx

dzięki :wink: teraz mam radio blaupunkta 4x40 i myśle nad kupieniem jakiegoś wzmacniacza
nie z tych najwyższych półek tylko jakiegoś za rozsądną cene,
xree
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 186
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007 06:00
Lokalizacja: Polkowice/Lubin
Kontakt:

Rozsadna cena to znaczy ile?? Powiem Ci tak sam wzmacniacz nic Ci nie pomoże tym bardziej jak nie będzisz miał dobrych głosników moja propozycja taka(mam tak u siebie) seryjne głośniki (clarion - bardzo dobra firma i dobrze grają mimo nie wielkiej mocy, podłączone do radia sony x-plod 4x40 czy 4x45 nie pamietam)nie sugeruj się mocą podaną na wzmacniaczach typu 1000Watt albo coś takiego bo to jedna wielka brednia ja mam wzmaciacz JBL w mostku(zssumowane 2 kanały) ma około 250W do tego jest na wzmiacniczu filt pasma ustawiony mam na 80Hz(czyli to co powinna grać "tuba"-bass) no i podłączoną mam oczywiście do tego tube z głośnikiem jbl GT o mocy nie pamietam jakiej podajże 350W (podajże głośnik jest 30cm czy 35 cm - w każdym razie tuba nie zmieściła się z kołem zapasowym do bagaznika:P-musi być dojazdówka oczywiście dla tuby w kształcie "rury" no a teraz na podsumowanie niby piszę tu o mocach niby małych ale w rzeczywistości musiał byś to usłyszeć - napisze tak jak masz zawieszone 2 choinki zapachowe na lusterku to w momencie uderzenia basu te choinki odchodzą od siebie conajmniej na 6 cm więc wyobraź sobie:P - miodzio nie ma bata że ktoś sie nie obejży:P zalecane jest do wzmacniaczy montowanie kondensatorów 1F - jedno faradowych żeby w momentach dużych udeżnień nie zniekształcało dzwięku - ja u siebie tego nie mam ale za to mam pociągniete kable o grubości 5mm rdzeń miedziny - linka. Pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez: ToM: Wto Maj 08, 07 22:59 ]
Staraj sie uzywac enter i tworzyc krotsze zdania :) bo trudno sie to czyta
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

stary temat ale jak juz ktos poruszyl to hmm dopisze cos swojego.

Dobranie wzmacniacza nie jest tematem prostym, jesli sie nie ma kasy to lepiej kupic jakas uzywke dobrej firmy lub stare modele (Sony, Alpine). Nowych sprzetow Sony niestety nie polecam do CA bo bardziej sa to wodotryski niz cos grajacego.

"Tuby" wszelkiego rodzaju odradzam bo to poprostu nie gra - tylko generuje halas. No chyba ze wybiera sie ktos na wioche pod remize na dyskoteke - wtedy wszyscy sie zachwyza jak buczy na zewnatrz. Radze posluchac nawet sreniej klasy suba i szybko sie zmienia temat o tubie :)

Glosniki maja to do siebie ze im wieksza srednica tym glosnik wolniejszy. Wiec jak ktos slucha cos szybkiego to polecane glosniki mniejszej srednicy (powiedzmy 10"). Wiekszy glosnik narobi wieksze cisnienie, ale bedzie wolniejszy i potrzebuje znacznie wiecej mocy aby miec nad nim kontrole.

W przypadku za malej mocy lub kiepskiego wzmacniacza (a niestety duzej mocy
wzmacniacze troche kosztuja jak maja dobrze grac) bedzie to samo czyli buczenie :(

Tak samo wybierajac juz glosnik na subwoofer nalezy zwrocic na jego rezystancje (jaka mozemy uzyskac) gdyz doc czesto sa to glosniki dwucewkowe. Najlepiej kupic cos z cewkami 2 x 2om lub jedna cewka 4om, lepiej sobie odpuscic 2x4om.

Dlaczego gdyz 2x4om to albo szereg da nam 8om albo rownolegle 2om :(
W pierwszym przypadku okropny spadek mocy, w drugim potrzebujemy wzmaka stabilnego do 2 om.

Niestety subwoofery potrzebuja troche mocy i podlacza je sie najczesciej w mostku i o ile obecnie znaczna czesc wzmacniaczy jest stabilna do 2om ale niestety nie w mostku...
Wzmacniacze stabilne do 2om w mostku sa najczesciej stosunkowo drogie dlatego taka mala uwaga...

Kolejna sprawa to kondensator przy mniejszych mocach nie jest konieczny, odnosnie kabla zasilajacego to lepiej dac cos grubszego jak ma sie ambicje na rozbudowe systemu.
Zreszta tabele mozna znalezc w ktoryms z tematow...

Ten kabelek co masz 5mm srednicy to zapewne 10mm^2 wiec troche cienki :( lepiej dawac
20-35mm^2 jak mysli sie o rozbudowie systemu.

Reszte odnosnie mocowania glosnikow, paneli, wytlumienia mozna znalezc w tym dziale. Tak aby poprawnie zbudowac dobrej jakosci system audio. Wiec nie ma sensu opisywac...
W razie czego mozna walic do mnie na PW jak bede mogl to pomoge...
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
xree
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 186
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007 06:00
Lokalizacja: Polkowice/Lubin
Kontakt:

Hmmm ciekawe tezy:P A więc co do kabla - jeżeli chodzi o mój skoro pisze że ma 5mm to 5 mm a nie w kwadratach czyli biorąc mój w momencie ściągniecia izolacji i zmieżenia grubości sówmiarką wychodzi winik 5mm myślę że to raczej wystarczy z dużym zapasem, a co do "tub wszelkiego rodzaju co generują ......." z tym się nie zgodzę po pierwsze z żadnego głośnika zamontowanego w półce nie uzyskasz tak brzmiących basów jak z tuby(ewentualnie mogę podesłać programik który wyliczy jaki głośnik musiał by być zamontowany w półce żeby uzyskać efekt głośnika o wiele mniejszej średnicy w tubue) po 3 jeżeli czodzi o wilkości głośników że wieksze mają dłuższy czas reakcji itd.... to tak zaczne od tego że są z różnego radzaju zawieszenia głośników które usówają ten efekt a po 2 załóżmy że zakładamy 2 głośniki o średnucy x jeden do tuby a drugi w półkę i w momencie mocnego uderzenia basu który szybciej wróci do pierwotnego położenia??Nie wspomne że w momencie kiedy użyjemy dużej ilości basu głośnik który jest w pólće może sie rozdzielić na kosz i membrane która z nigo wyskoczyła:P. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maretzky
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 826
Rejestracja: śr 29 paź, 2003 18:04
Lokalizacja: Wejherowo

A czy ktos tutaj mowi o glosniku w półce ??

Subwoofer to glosnik w obudowie w kształcie skrzyni/szescianu zamkniety , rezonansowy z bass reflexem , pasmowoprzepustowy band pass, albo inny.
Tuba dlugosci 100-250cm nigdy nie bedzie dobrze grala. Długosc fali dzwiekowej do 80Hz ma ponad 10m i taka tez tuba by musiala byc aby uzyskac dobry dzwięk.

Seryjne glosniki Clariona są o kant dupy rozbic , wogole nie grają.

Grubosc kabli podaje sie w mm^2 a nie srednicy. W bardzo przyblizonym doborze kabla 5mm srednicy , czyli 10mm^2 przy dlugosci do 6m mozna maxymalnie puscic do 20A czyli przy 14V 280W. Troche malo.

Mozna tez policzyc ze wzoru.

S[mm2]=(0,02*L*I)/U
gdzie:
S- szukany przekrój w milimetrach kwadratowych (nie średnica!!!)
L- długość przewodu jaką chcemy zainstalować
I- Max prąd płynący w przewodzie
U- maksymalny założony spadek napięcia (zwykle nie większy niż 0,2...0,3V)

Oczywiście obliczenia dotyczą jednej żyły przewodu zasilającego.

Przykład:
Mamy wzmacniacz o mocy 4x100W pobierający prąd do 30A, długośc linii zasilającej to 6m, maksymalny spadek napięcia na jednej żyle przewodu to 0,2V (czyli w sumie na całym urządzeniu będzie spadek 0,4v - po 0,2V na linię masy i zasilania)
S=(0,02*6*30)/0,2=18mm2
Załączniki
lc2pderwqwp7nkb1med[1].gif
Ostatnio zmieniony śr 09 maja, 2007 20:10 przez Maretzky, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

xree spotkajmy sie ktoregos dnia, a pokaze ci co znaczy dobre audio. Z jednym sie zgodze w polke nie pakuje sie glosnikow :) Jak chcesz pogadac na temat liczenia obudowy pod subwoofer to jestem za, pamietaj tylko ze tak zwane "tuby" sa robione z kartonu czyli dosc kiepskie efekty (niezbyt dobry material) + obudowa strojona na max SPL czyli glosnosc, a nie jakosc. Sorry moze jestem troche zboczony jesli chodzi o audio, ale jak chcesz mozesz sie ze mna poscigac w tym kierunku i wiem ze dostaniesz w dupe... Pierwsze lepesze zawody CarAudio wszystko zweryfikuja i nie chodzi mi o dB Drag :)

A zaloze sie ze i Maretzky zloi ci dupe mimo ze nie ma jakiegos wielkiego wypasu, choc ostatnio zainwestowal w Dynamat i przekonal sie ze to ma sens :)

Odnosnie glosnikow Clarion i JBL to Maretzky juz je skwitowal, niestety JBL od dluzszego czasu robi badziew lecac jedynie na wyrobionej dawno marce (seria GTI jest jeszcze warta uwagi), a szkoda bo swojego czasu produkowali jedne z lepszych glosnikow.

Jak naprawde interesuje cie dobre audio to proponuje sie zainteresowac takimi firmami:

DLS, Focal, Morel, DEGO, Helix, Brax, JL Audio, Hertz, Genesis, μ-Dimension, PowerBass, Orion, Steg, Cerwin-Vega, Rockford Fosgate itp. (kolejnosc przypadkowa)


A jak masz dalej ambicje to zerknij z czym chcesz walczyc:
http://forum.turbokillers.com/tematy21/6228.htm

troche wiecej o tym sprzecie:
http://www.u-dimension.pl/nasze_produkt ... id=5&kid=5
http://www.u-dimension.pl/nasze_produkt ... id=9&kid=9
http://www.u-dimension.pl/nasze_produkt ... id=7&kid=7
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
Awatar użytkownika
HANYS
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 23
Rejestracja: ndz 25 lut, 2007 22:46
Lokalizacja: Silesia

Zgadzam się z Maretzky i ToM, tuba w każdym punkcie przegrywa z subem w zabudowie np. skrzynia, nie ma co się przechwalać, czyny same niech mówią za siebie, wyjazdy na zawody car audio wszystko weryfikują. To teraz będąc nieskromny :P... ostatnio razem z kumplem zbudowaliśmy coś takiego z MDF'u 22mm, głośnika niskotonowego STX i kilku innych gratów:
Załączniki
DSC_0191.JPG
DSC_0195.JPG
DSC_0196.JPG
Nie jedź szybciej, niż twój Anioł Stróż potrafi latać!
Nie przechwalaj Nismo swego bo możesz trafić na lepszego ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”