Akustyka, Sprzęt, Technika - Kompendium ...

Porady i problemy związane z muzą

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Mr.Art
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 53
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 12:54
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Zgadza się ToM, choć muszę przyznać że troszeczkę wyleciałem z tematu, rożne przejścia życiowe i inne zajęcia, musze nadrobić swoją wiedzę na temat sprzętu, co nowego sie pojawiło :). Ok teraz zajmijmy się tematem głównym czyli CD niniejszego opracowania.

Sound Off jest bardzo wymagającą sztuką. Każdy błąd odbija sie mocno na twórcach. Ale też wbrew obiegowym opiniom nie można stworzyć zestawu "z górnej półki" bez nakładu kosztów. Owszem można, głównym "kosztem" jest tu praca i nakład Waszego zaangażowania. Super dźwięku nie zapewni nam montaż jak leci sprzętu za 100K zł, jak to wcześniej podał przykład Chajel, ale jakość montażu, dokładność wyciszenia i dobór poszczególnych komponentów. Nie musimy nieć w aucie 2kW mocy żeby robić wrażenie. Widziałem kiedyś auto na fabrycznym wzmaku montowanym w radiu grało czyściej niż niejeden zewnętrzny zestaw. To radyjko było firmowane przez Alpine. Tu możecie mnie zlinczować ;). marka nie jest tania. Ale ty płacimy za jakość. Dobrym przykładem radia typu Hi End jest pokazany w A8 na zdjęciach Nakamihi. Radio jest koszmarnie drogie, ale jest porównywalne z odtwarzaczami z bardzo wysokiej półki. Oczywiście do tego głośniki wzmacniacz kable i najważniejsze. przygotowanie samochodu pod montaż. Ok. Ze wzmacniaczy dobrą marka jest Sinusline wysokie modele. Nie będę robił tu katalogu sprzętu więc zapraszam do google forum i firm typu PROA. Głośników jest multum, i tu raczej dużo do powiedzenia ma nasz gust muzyczny. O kablach pisałęm wcześniej, tu mogę nadmienić iż najlepsze sa kable pozłacane, ale na to nie każdego stać ;) i nie każdy ma ochotę topić 100k w audio:). Jak możecie zauważyć ten dział opisałem troszeczkę enigmatycznie, a to z tego powodu, iż sound off nie różni się wiele od normalnych zestawów. jedyna różnicą i to najczęściej jest montaż i wytłumienie samochodu. Czyli wcześniejsze przygotowanie. A o tym będę pisał w dziale o wytłumianiu samochodu. Zapraszam
Tu nie chodzi o możliwości techniczne, ale o ludzką mentalność?
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tak dodam odnosnie zasilania. 10mm^2 jest najczesciej przekrojem do zestawu bardzo "ubogiego". W przypadku zastosowania dobrej czterokanalowki najczesciej juz to nie wystarcza. Nizej zamieszczam tabele pomocna w doborze przekroju przewodu.
Jako dlugosc przyjmujemy sume dlugosci kabla plusowego i minusowego.

Gdy juz sie meczymy z przeciaganiem kabli warto dac je z nadmiarem, aby w przypadku rozbudowy systemu nie trzeba bylo ich wymieniac. Ludzie chcacy natomiast startowac w zawadach CarAudio - powinni dokladnie zapoznac sie jeszcze z regulaminem. W regulaminie jest jeszcze sporo innych wytycznych dotyczacych instalacji zasilajacej.

Z firm godnych polecenia to Dietz, Stinger, Sound Quest, DLS... Wszelkich dziwnych firm nalezy unikac zwlaszcza przy wyborze kondensatora gdzie mamy piekne napisy ile to one nie maja FARADOW. Najczesciej takie wynalazki maja w srodku polaczona sterte kiepskiej jakosci elektrolitow.


Nawet wykonujac prosty system nie ma co isc na kompromisy i zasilanie powinno byc wykonane na solidnych komponentach, oraz prawidlowo wykonane. To samo tyczy sie stosowania dobrych kabli sygnalowych - tu nie ma co oszczedzac.

Unika sie poprostu rozczarowan w stylu gwizdy z alternatora oraz inne zaklocenia slyszalne w glosnikach - mocno denerwujace. Konczy sie to najczesciej i tak wymiana podzespolow i wykonaniem prac od poczatku.

Nizej kilka fotek sprzetu z mojej instalacji.

Odnosnie firmy Sinuslive nie jest to zla firma, ale nie jest to tez hi-end. Bardziej kierowal bym ten sprzet dla ludzi sluchajacych "lupanki". W cene tych wzmacniaczy mozna znalezc wiele innych poprwniej brzmiacych wzmacniaczy.

Ludzie dosc czesto zacheceni opisami z Alledrogo i ladnymi napisami 1000, 2000, 3000W
kupuja tania chinszczyzne na ktorej wykonanie poprawnie grajacego systemu jest wrecz nierealne. Dlatego wszelkich marek typu Alphard, First, Voice Kraft, Boschmann, Peiying itp. nalezy unikac jak ognia.

Tak samo produkty znanych firm kierowane do "mas" najczesciej nie wiele soba reprezentuja. Tutaj mozna wymienic produkty MAC Audio, Magnat, Sony Xplod.
So to najczesciej tanie konstrukcje majace przyciagac uwage kolorowymi napisami i spora doza marketingu.

Jesli chodzi o sprzet przy budowie naglosnienia warte polecenia sa marki DLS, Morel, Brax, Helix, u-Dimension, Focal, Power Bass, JL Audio, Sound Stream, Dego, Rainbow, Rockford Fosgate, RE Audio, US Amps i wiele innych.

Nalezy tez brac pod uwage ze dosc czesto podstawowe produkty "drogich firm" nie sa najlepszej klasy. Dlatego nie ma sie co napalac na tanie zestawy Focal-a, DLS-a itp.
Warto brac wtedy pod uwage firmy ukierunkowane na sprzet klasy sredniej.

Odnosnie radyjek tez nie jest rozowo jesli chodzi o tansze modele najlepiej sprawuja sie
Clariony, Kenwood, JVC. Nowych modeli Pionner-a, Alpine nalezy raczej unikac - w ostatnich latach dosc mocno spadla ich jakosc.

Z "wyszukanych jednostek" to najczesciej stare modele Alpine 7906, 7909. Nakamich-i, Sony XES, ROCKFORD FOSGATE RF-8240, SONY C-90R, CLARION HX-D1, CLARION 9255, ockford Fosgate RFX 8250, DENON DCT-Z1 i wiele innych...


Jesli chodzi o zestawy glosnikowe to jak widac na przykladzie Utopi nie zawsze drogie przetworniki sa droga do sukcesu. Dlatego tutaj tez nalezy uwazac przy wyborze zestawu - aby wybrac mozliwie latwy w aplikacji.

Tak samo na komponentach klasy sredniej mozna zbudowac bardzo dobre zestawy, potrafiace zakoczyc nie jedna osobe - a przy okazji nie rujnujace nam finansow.
Jednak takie zabawy wymagaja juz bardzo duzej wiedzy, konstrukcji dedykowanych zwrotnic itd. Choc jest to realne wystarczy posiwecic troche czasu na zapoznanie sie z tematami zwiazanymi z akustyka, zasadami konstrukcji obudow oraz zwrotnic.
Natomiast do pomiarow i projektorania mozna uzywac darmowego programu Speaker Workshop wraz z tania przystawka JIG (do karty muzycznej). Pozwala on na symulacje zwrotnic, wykonanie pomiarow, sciagniecie parametrow TS glosnika oraz jego charakterystyki (impedancji itp.).

Odnosnie wytlumienia najtansza wersja sa maty bitumiczne (kominowka). Jednak maja one
bardzo mala skutecznosc, praktycznie zerowa w niskich temperaturach oraz maja spora wage.

Potem mamy firmy Dynamat i Stinger - jednak ceny mat sa bardzo wysokie - jednak warto w to zainwestowac. .wildcat. to zreszta wyjasnial i sam zainwestowal w pelne wytlumienie samochodu, choc tutaj nie tyle pod katem systemu audio co zwiekszenia komfortu w samochodzie. Dosc czesto mozna tez spotkac Dynamat na Alledrogo w cenach hurtowych czyni niemal polowe taniej. Co przy kwocie 1000zl za jakas wieksza paczke jest spora oszczednoscia.

Tak samo na rynku polskim pojawily sie ostatnio bardzo dobrej jakosci litwinskiej firmy Standartplast. Tak jak Dynamat i Stinger wykonane sa na bazie gumy butylowej - sa sporo tansze od wczesniej wymienionych firm i nie odstaja od nich jakoscia.

Te maty sa dosc popularne w wielu krajach europy i stosowane przez wielu profesjonalistow, choc dosc czesto pod innymi nazwami np. Zealum choc te firmy pakuja tylko te maty w swoje pudelka :)

Odnosnie sprzetu to ja akurat preferuje u-Dimension ;) co zreszta widac:

http://forum.turbokillers.com/tematy21/ ... vt6228.htm

Poza wzmacniaczami sa tez dostepne bardzo fajne i niedrogie glosniki tej firmy zwlaszcza tweetery Pro XT2.

Na poczatek zabawy w CA godne polecenia sa glosniki Dego (poza STARLINE), Power Bass, Helix, PHD, DLS R6A... Mozna tutaj wybrac fajny zestaw w kwocie od 200zl do 1000zl
Załączniki
przewody.gif
dietz_WASHINGTON.jpg
dietz_klemy.jpg
dietz_anl.jpg
dietz_1f.jpg
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
Awatar użytkownika
Chajel
Stały gość
Stały gość
Posty: 247
Rejestracja: ndz 26 sie, 2007 15:39
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

czincze dietz washington sa bardzo fajne super wykonane i tez nie sa z tak strasznie drogie ...

natomiast ten kondensator dietza power cap jest tez fajny ale mozna zainwestowac jakies 50 zlotych wiecej w tego srebrnego dietza nie pamietam jak sie nazywa ...

wracajac do odtwarzaczy to tom niestety sie z toba nie zgodze ze jvc jest w miare przystepne ...

jest takie tandetne za to kenwood wypuszcza bardzo fajne radyjka ...

chodzi mi tu o ta najnizsza polke
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ten sprzet co jest na fotkach kupowalem juz dosc dawno :) Wtedy nie bylo za wiele kondensatorow dostepnych w przyzwoitych cenach.

Co do JVC to najlepsze moze nie sa, ale pod wzgledem jakosci dzwieku calkiem niezle wypadaja. W drozszej lidze mozna juz myslec o Clarionach (choc sa brzydkie)...
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
Awatar użytkownika
Mr.Art
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 53
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 12:54
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Zgadzam się całkowicie Tom, są wizualnie okropne ;) Natomiast półka średnia czyli JVC czy Kenwood lub inny Pioneer mają niezły dźwięk i przyzwoitą cenę. Jeśli chodzi o dobry sprzęt to polecam teź radia sygnowane przez Becker`a. Są ciężko dostępne, ale poziom stoi na bardzo przyzwoitym poziomie

[ Dodano: Pią 30 Maj, 2008 14:17 ]
otóż i to radio
Załączniki
becker.jpg
Tu nie chodzi o możliwości techniczne, ale o ludzką mentalność?
Awatar użytkownika
Maretzky
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 826
Rejestracja: śr 29 paź, 2003 18:04
Lokalizacja: Wejherowo

Miałem kiedys takiego beckera .... i juz wiecej nie chce :/
Wyswietlacz w dzien nieczytelny , skacze na dziurach , panel sie tak grzeje ze do kieszeni do spodni nie włozysz :)
Awatar użytkownika
BloodS
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 575
Rejestracja: sob 23 lut, 2008 19:51
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Z mojego doświedczenia (które jest na razie mizerne ale staram się :)) wiem, że jednym z ważniejszych aspektów przy kupnie głośników jest ich skuteczność. Ja polecam głośniki JBL albo Infinity. Są one naprawde dobre za niewygórowaną cene. Tak dla przykładu bardzo dobrymi parametrami wyróżnia się 2 omowy zestaw w przednie panele drzwiowe 16,5 cm JBL GTO 6507C (lub 6507SC - płaski magnes - łatwiejsza instalacja) którego skuteczność wynosi 92 dB a częstotliwość spada do 55 Hz. Moc 70 W RMS. W zestawie wiadomo tweetery, które grają naprawde czysto i na szczęście nie ostro w porównaniu do np. tweeterów Hertza oraz zwrotnice dzielące poszczególne pasma. Miałem możliwość odsłuchania ich i naprawdę zaskoczyło mnie jak dobrze grają w niewygłuszonych drzwiach samochodu przy podłączeniu do wzmacniacza 90 W RMS na kanał. 2 omowe głośniki wyciągają sporo więcej mocy ze wzmacniacza. Idzie za tym w parze szybsze ich nagrzewanie jak i wzmacniacza ale producent zapewnia, że nie grozi to żadnymi felernymi konsekwencjami. Zestawik taki kosztuje u producenta 449 zł ale na allegro można dostać za 350 zł.
Moim faworytem co do zestawów na przód jest jednak Infinity KAPPA 65.7cs
Dwudróżny, odseparowany zestaw o średnicy wooferów 165 mm. Ich moc RMS to 90 W. Pasmo przenoszenia 45 Hz - 25 kHz, a skuteczność to powalające jak dla mnie 95 dB.
Niestety nie miałem jeszcze szansy ich odsłuchu ale same parametry nakłaniają mnie do ich zakupu. Komplet u producenta to wydatek 899 zł czyli średnio. Poszukałem troche na eBay`u i znalazłem nowiutki komplecik za 450 zł po przeliczeniu i z wysyłką zza oceanu.
Mam nadzieje, że to info się komuś przyda :)

[ Dodano: Nie 01 Cze, 2008 23:48 ]
Mam pytanko co do sceny.
Chciałem zamontować jakieś głośniczki w tylne panele nazwijmy je drzwiowymi... czyli w plastiki z tyłu u pasażerów żeby i oni lepiej słyszeli muzykę. I tu się nasuwa pytanie czy pakując tam głośniki nie zepsuje efektu łączenia się basu z bagażnika i sopranów i średnich z przodu auta a jeśli nie to jakich najlepiej głośników tam użyć. Myślałem o normalnych dwudrożnych głośnikach lub odseparowanych 16,5 centymetrowych. Czy to ma sens.
PS.
Lubie głośną muzykę :)
Awatar użytkownika
Mr.Art
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 53
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 12:54
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

BloodS pisze:jednym z ważniejszych aspektów przy kupnie głośników jest ich skuteczność.
[ Dodano: Nie 01 Cze, 2008 23:48 ]
Bardzo dobra uwaga. Tak należy zwracać uwagę na skuteczność, choć czasem przy dużej mocy zestawu ona ma trochę mniejsze znaczenie, tzn w zupełności wystarczy okolice 89 dB, ponieważ najważniejsza jest czystość.
Mam pytanko co do sceny.
Chciałem zamontować jakieś głośniczki w tylne panele nazwijmy je drzwiowymi... czyli w plastiki z tyłu u pasażerów żeby i oni lepiej słyszeli muzykę. I tu się nasuwa pytanie czy pakując tam głośniki nie zepsuje efektu łączenia się basu z bagażnika i sopranów i średnich z przodu auta a jeśli nie to jakich najlepiej głośników tam użyć. Myślałem o normalnych dwudrożnych głośnikach lub odseparowanych 16,5 centymetrowych. Czy to ma sens.
PS.
Lubie głośną muzykę :)
Hmm wiesz każdemu co lubi najbardziej i tego potrzebuje ;). Owszem można stworzyć taki zestaw o którym wspomnasz, niemniej radziłbym wytłumić boczki, ponieważ mogą wpadać w niepotrzebną wibrację, strona uboczna bliskiego umiejscowienia woofera. Jeśli chodzi o wybór moim zdaniem jednak zestaw dwudrożny separowany, choć i głośniki łączone też powinny dać radę. Wszystko w tym miejscu zależy od wysterowania głośników i fadera. Pozatym głośnik sub nisko tonowy powinien być całkowicie odizolowany od reszty w takim zestawie.
Reasumując. Zestaw przód - tył zajmuje się przetwarzaniem pasma do 60 hz a całą resztę przejmuję sub. Nie będzie się to wtedy gryzło i wzajemnie nie będzie sobie przeszkadzać.
Pozdrawiam
Tu nie chodzi o możliwości techniczne, ale o ludzką mentalność?
Awatar użytkownika
BloodS
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 575
Rejestracja: sob 23 lut, 2008 19:51
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Dzięki za odpowiedź :) Przemyśle wszystko i jak coś tam zmontuje za jakiś czas to wstawie zdjęcia co i jak. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ja jeszcze dodam aby uwazac na te podawane parametry. Np. wspomniany JBL ma tendencje do podawania bzdur. (ot marketing).

Inna sprawa to skutecznosc podaje sie dla pomiaru z 1 metra, przy 1W mocy i czestotliwosci 1kHz.

Osobiscie za firma Hertz i JBL nie jestem - trudno tam znalezc glosniki warte swojej ceny...

Dodawanie czegos do tylu nie ma sensu, dobrze zamontowany zestawik przedni w takim aucie jak n200sx spokojnie naglasnia tyl.
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
Awatar użytkownika
Mr.Art
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 53
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 12:54
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Witajcie, przepraszam że tak długo kazałem czekać na dalszą część. Ostatnio nie miałem zbytnio czasu. A więc do rzeczy.
Przygotowanie samochodu pod montaż nie jest trudne, aczkolwiek mozolne. Wytłumienie karoserii i wnętrza jest ważne jeśli chcemy cieszyć się czystym dźwiękiem beż zbędnych "dodatków" akustycznych jak trzeszczenie tapicerki, rezonans budy itd. Najprościej nie znaczy najlepiej jest wytłumić wykładziną typu pled albo koc z filcu. Dalej są bardziej wyrafinowane metody wytłumiania. Należy się skupić na wszystkich elementach wnętrza. Podłogę i bagażnik warto wyłożyć wyżej wspomnianym filcem, oczywiście wcześniej przygotować podłoże ;) i na to dywaniki, które zazwyczaj każde auto ma na wyposażeniu. Da nam to dodatkową zaporę dźwiękową przed odgłosami z zewnątrz auta. Drzwi, boczki to już są specjalne maty wytłumiające. Można je znaleźć w każdej hurtowni akustycznej. Są również specjalne spraye przeznaczone do tego celu. Warto rozebrać całą konsolę wzmocnić i wyszukać wszystkie :świerszcze" aby nam nie przeszkadzały.
Do tego tematu należy podchodzić indywidualnie, każde auto jest inne i ma inne wymagania. Dlatego zapraszam do zadawania pytań, odiwedzania warsztatów specjalistycznych itp.
Acha wcześniej padały stwierdzenia typu wypchać gąbką po brzegi i nie będzie burczeć. Jest to jakieś wyjście, ale nie polecam. Dźwięk się gubi i jest tłumiony. Łatwiej jest obić filcem całe wnętrze boczków itp. Jest to rozwiązanie najtańsze i relatywnie skuteczne.
Pozdrawiam
Tu nie chodzi o możliwości techniczne, ale o ludzką mentalność?
Awatar użytkownika
Mr.Art
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 53
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 12:54
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Witajcie ponownie!! I znów długa przerwa w pisaniu, niestety obowiązki zawodowe i przygotowania do wyjazdu pochłaniają mnóstwo mojego czasu.
Przeszukiwałem ostatnio sieć pod kątem car audio i udało mi się znaleźć parę firm które tylko się specjalizują w tej wąskiej dziedzinie. Poniżej zapodaję parę użytecznych linków. Ci którzy znają temat dobrze odświeżą swoją wiedzę, reszta po lekturze wyższych postów może czuć niedosyt wiedzy i również dla nich są ów odnosniki.
Firma Dobry Ton : http://www.dobryton.pl/index.php?option ... &Itemid=78
Jest tu poradnik i wiele publikacji znanych inżynierów tego tematu.

Artykuł w formie .doc :www.tuning-serwis.pl/upload/Car_audio.doc

Serwis Car Audio : http://www.furious.pl/caraudio/publikac ... kowego.htm

Ciekawe pomysły :http://www.extremecaraudio.pl/page.php?go=19

I jedna z najbardziej znanych firm w polsce : http://www.proa-systems-team.com/

Wyżej wymienione linki służą tylko poglądowo abyście mogli zobaczyć inną stronę tego jakże rozbudowanego tematu. Nie służą absolutnie reklamie owych firm.
Pozdrawiam
Tu nie chodzi o możliwości techniczne, ale o ludzką mentalność?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”