Luz na wale korbowym

Wszystko na temat silników CA

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
edd
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 30
Rejestracja: sob 09 wrz, 2006 22:02
Lokalizacja: olsztyn

Po wyjęciu silnika i demontażu skrzyni biegów zauważyłem luz na wale korbowym, cały wał przesuwa się ok 5mm do przodu i do tyłu względem silnika czyli ma luz wzdłużny, poprzecznie nie ma żadnego luzu, w silniku nic nie stuka, wręcz chodzi cicho jak "zegarek". czy jest jakaś norma luzu?
Awatar użytkownika
geniula1
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 642
Rejestracja: pn 28 sty, 2008 21:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

5mm !!!??

Sprawdź pasowanie wału na panewce oporowej.
N/A-LPG KILLER ;)

Japan Auto
Ban0ff
Postojebca
Postojebca
Posty: 1813
Rejestracja: pn 19 wrz, 2005 14:47
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

nawet jakby ta panewka bylaby zdarta do zera to luzu 5mm tam nie bedzie :D
Sprzedam przewody teflonowe do turbo w oplocie stalowym, komplet do CA18 (t25/t28/gt2x) 300zl, SR20 320zl info na priv

S13 2JZ / 730HP 820NM
PiotrekŁDZ
Prime Druciarz
Posty: 1598
Rejestracja: sob 18 kwie, 2009 19:47
Lokalizacja: Łódź

5mm nie jest możliwe bo przeciwaga zablokowała by się o stopke :p Ale możesz mieć wyjechana panewkę oporową. Może też być tak że kiedyś wał był szlifowany i szlifierz przejechał też gładź od panewki oporowej co jest częstą praktyką, nie wiedząc że do CA nie ma panewek z nad wymiarem na oporze. Coś mi się też kołota w pamięci że można dostać panewkę oporową za wąską według niektórych katalogów.

Generalnie sprawdź dokładnie co jest grane i usuń usterkę, bo taki luz może spowodować potężną awarię silnika np. rozwalenie pompy oleju. Luz wzdłużny ma być minimalny na dziesiątki mm. Praktycznie nie do zobaczenia gołym okiem.

Nie masz czasem w aucie mocnego sprzęgła i zwyczaju odpalania na wciśniętym?
Ostatnio zmieniony pt 04 gru, 2015 19:23 przez PiotrekŁDZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Golec
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 374
Rejestracja: ndz 27 mar, 2011 12:36
Lokalizacja: Piaseczno

PiotrekŁDZ pisze:Nie masz czasem w aucie mocnego sprzęgła i zwyczaju odpalania na wciśniętym?
OT. Ja mam taki zwyczaj i mam spieka ze wzmocnionym dociskiem. to coś szkodzi? :O bo aż sie przerazilem, a pracuje pare lat jako mechanik samochodowy i nigdy nie slyszalem jakiejs takiej teorii...
EOT
Awatar użytkownika
szaman
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: śr 13 sie, 2008 22:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

chodzi o to ze wciskajac sprzeglo naciskasz poprzez docisk na wal korbowy, a on opiera sie tylko na panewce oporowej, a na rozruchu nie ma cisnienia oleju w tym miejscu na start.
Mocniejsze sprzeglo mocniejszy nacisk na panew oporowa.
onepointeightT
--------------------------
Aby wstawić zdjęcia na forum należy(przy użyciu hostingu Zdjęcia Google):
- wrzucić fotki do zdjęcia google,
- dodać zdjęcia do wybranego albumu,
- będąc w albumie i posiadając zdjęcie na fullscreenie kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać "Kopiuj adres obrazu",
- na forum podczas pisania posta przy użyciu znaczników "IMG" wstawić wcześniej skopiowany link.
PiotrekŁDZ
Prime Druciarz
Posty: 1598
Rejestracja: sob 18 kwie, 2009 19:47
Lokalizacja: Łódź

Dokładnie tak jak Szaman pisze. Czym mocniejszy docisk tym większa siła naciskająca na panewkę oporową przy wciśniętym sprzęgle. Jeśli ktoś chce się doedukować to wklepać w google "crank walk".

Warto oduczyć się zwyczaju odpalania/gaszenia na sprzęgle w przypadku posiadania mocnego docisku jak i zresztą przy każdym aucie które pozwala odpalić bez sprzęgła.
Ostatnio zmieniony sob 05 gru, 2015 01:56 przez PiotrekŁDZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
edd
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 30
Rejestracja: sob 09 wrz, 2006 22:02
Lokalizacja: olsztyn

no właśnie mam zwyczaj odpalania na sprzęgle, ciekawa sprawa..... przelatałem już prawie 30 tys z tym luzem teraz przy wymianie sprzęgła muszę jakoś usunąc tą usterkę.
Awatar użytkownika
Golec
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 374
Rejestracja: ndz 27 mar, 2011 12:36
Lokalizacja: Piaseczno

PiotrekŁDZ pisze:Warto oduczyć się zwyczaju odpalania/gaszenia na sprzęgle w przypadku posiadania mocnego docisku jak i zresztą przy każdym aucie które pozwala odpalić bez sprzęgła
przyjąłem do wiadomości, teraz tylko musi wejść w listę nawyków ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki CA”