Jaki jest sens 3 calowego wydechu ?

kolektory wydechowe, tłumiki, downpipe, itp.

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
IceMan
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 883
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 10:12
Lokalizacja: Szczecin

Tak się zastanwiam, wielu montuje potezne 3 calowe wydechy. I nic w tym dziwnego ale ... zobaczcie jaką wielkość ma wylot z kolektora. Max 2.5 cala srednicy. Więc po co dalej 3 cale skoro wydech jest tak przepustowy jak jego najwęższe miejsce (chyba) ? Pominę już fakt że turbo stawia dużo dużo większy opór niż cały wydech (tez chyba :) ).
Może wyniknie z tego jakaś polemika ? :)
Załączniki
HPIM0762_s.jpg
Strojenie CA18DET , SR20DET , RB25DET (Nistune , PowerFC) , Honda (Crome) , Subaru
ChEsTeR

Moze i ma 2.5 cala ale zauwaz ze to nie jest kolo tylko kwadrat wiec wieksza powierzchnia.
Inna sprawa im nizzesz cisnienie za turbina tym szybciej gazy wylotowe so wysysane z wydechu. Pomaga to tez w rozkrecaniu turbiny.ale 3 cale na 250 kucy tak jak tutaj ma wiekszosc to jest stanowczo za duzo booster ma 400 konikow i wydech 2,5 cala.
Awatar użytkownika
IceMan
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 883
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 10:12
Lokalizacja: Szczecin

wieczorem policze powierzchnię tego prostokąta na wylocie, ale na oko wychodzi mi że max odpowiada to srednicy 2.5 calowej rury
Strojenie CA18DET , SR20DET , RB25DET (Nistune , PowerFC) , Honda (Crome) , Subaru
Awatar użytkownika
Adams
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 161
Rejestracja: śr 21 gru, 2005 13:46
Lokalizacja: Warszawka [Włochy]
Kontakt:

no nie wiem... ja zostalem wychowany w przekonaniu ze jezeli masz turbine i przynajmniej te 200bhp to jezeli chcesz zmienic wydech to walisz 3", mocniejsze NA 2.5". tak sie w gruncie rzeczy robi na calym swiecie, rzadko widac zeby ktos do sx'a wkladal 2.5" jesli chce osiagnac jakis przyrost mocy i cos jeszcze pozniej podlubac...
'99 S14a - maszyna do: jarania sprzęgła, plucia ogniem, palenia gumy... jeździć niby też się da :]
s14

adams poprzesz to swoj wywod jakims argumentem , czy lanie wody wystarczy... :lol: ja mam downpipe 3" i reszte 2,5" i jakos wydech nie jest u mnie waskim gardlem, a troche mam podlubane 8)
Awatar użytkownika
Adams
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 161
Rejestracja: śr 21 gru, 2005 13:46
Lokalizacja: Warszawka [Włochy]
Kontakt:

dla mnie doswiadczenie wieeeelu ludzi ktorzy dobrze sie na swoim fachu znaja i wlasnie 3" zakladaja nie jest laniem wody. czemu jesli przejzysz wydechy do aut turbodoladowanych najwiekszych firm (i innych zreszta tez) to nie ma w nich praktycznie oferty 2.5" tylko same 3"? zreszta jest to na pewno rozwiazanie bardziej "przyszlosciowe" jesli ktos ma zamiar dalej w samochodzie dlubac.
btw. wyliczajac srednice wydechu ze srednicy wyjscia kolektora zakladasz ze panuja na nim idealne warunki przeplywu gazow. przeciez tak wcale nie musi byc. za mniejsza srednica idzie wieksza predkosc gazow - od niej zalezy typ przeplywu (turbulentny/lamninarny) a dalej opory ruchu etc. liczyc tego nie bede nawet probowal bo sadze ze juz to ktos dawno temu zrobil -> moze wlasnie stad 3"?
'99 S14a - maszyna do: jarania sprzęgła, plucia ogniem, palenia gumy... jeździć niby też się da :]
Awatar użytkownika
IceMan
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 883
Rejestracja: sob 13 wrz, 2003 10:12
Lokalizacja: Szczecin

ja to wszystko rozumiem, że na całym świecie tak się robi
ale poaptrz na kolektor !!! zobacz jaka mała jest tak dziurka ! a teraz pomyśl jaki opór spalinom stawia wirnik, nieporównywalnie większy niż jakikolwiek tłumik i moim zdaniem jeśli spaliny już pokonają opory turbiny to potem już nie jest tak źle ;)
więc to troche tak jakby miec 3 calowy wydech i w polowie jego duza zwężka by była
naprawde nie wiem co o tym myśleć

tak swoją drogą to szkoda że nikt nigdy nie zrobił pomiarów z wydechem 2' , 2,5' i 3' w tym samym aucie

wymiary wylotu z kolektora 5,5 x 4,3 cm czyli wychodzi powierzchnia 23,65 cm2, odjąc trzeba zaokrąglenia na rogach bo nie jest to idealny prostokąt więc powiedzmy 23cm2

2,5 calowy wydech ma powierzchnie (przekrój) 31,65cm2
3 calowy 45,5cm2 czyli 2 razy wiecej niz wylot kolektora

ja poki co mam seryjny wydech 2 cale bez kata i bez srodkowego tłumika na koncu remus.

jak kiedys bede zmienial wydech na wiekszy to napewno zrobie pomiary przed i po

a teraz czekam na dalszy ciąg dyskusji
Strojenie CA18DET , SR20DET , RB25DET (Nistune , PowerFC) , Honda (Crome) , Subaru
s14

adams mowilem juz , ze lejesz wode :lol: nie ma jak zapomniec o takim malym szczegole miedzy kolektorem a wydechem :lol: i te Twoje wyliczenia a raczej ich brak

iceman sam sobie odpowiedziales na pytanie ;) jako przyklad podam pewna biala supre, ktora uturbial brt, 2,5" wydech , moc okolo ~500
Awatar użytkownika
brt
Stały gość
Stały gość
Posty: 319
Rejestracja: śr 20 sie, 2003 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zrobilismy mase aut z wydechem 2.5 calowy i nie bylo problemu z przekroczeniem nawet 400 km. Wiec pchanie sie na sile w wydech 3 calowy nic nam nie daje oprocz odczucia ze mamy super wielki wydech oraz glosniej w kabinie. Moj 200sx tez ma wydech 2.5 calowy i osiagniecie 330 km nie bylo zadnym problemem.
TomaRacing
ul. Nadarzynska 51 Piaseczno

S14a drift spec
Awatar użytkownika
Adams
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 161
Rejestracja: śr 21 gru, 2005 13:46
Lokalizacja: Warszawka [Włochy]
Kontakt:

s14: dobrze ze ty dla odmiany prowadzisz zajebiscie konstruktywna dyskusje i sypiesz argumentami z rekawa. to ze sa mocne auta jezdzace na 2.5 ma znaczyc ze tak jest dobrze?

brt: ja nie mowie ze w takim wypadku 2.5" jest jakims ogranicznikiem mocy. Ale czy jestes pewien ze gdybys do sowjej s14 wrzucil pelen wydech 3" to nie dodalo by paru km? teoretyzowac mozna ale tak jak IceMan mowi tylko shamowanie auta na takich dwoch wydechach daloby odpowiedz.
pzdr!
'99 S14a - maszyna do: jarania sprzęgła, plucia ogniem, palenia gumy... jeździć niby też się da :]
Awatar użytkownika
brt
Stały gość
Stały gość
Posty: 319
Rejestracja: śr 20 sie, 2003 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Adams pisze:s14: dobrze ze ty dla odmiany prowadzisz zajebiscie konstruktywna dyskusje i sypiesz argumentami z rekawa. to ze sa mocne auta jezdzace na 2.5 ma znaczyc ze tak jest dobrze?

brt: ja nie mowie ze w takim wypadku 2.5" jest jakims ogranicznikiem mocy. Ale czy jestes pewien ze gdybys do sowjej s14 wrzucil pelen wydech 3" to nie dodalo by paru km? teoretyzowac mozna ale tak jak IceMan mowi tylko shamowanie auta na takich dwoch wydechach daloby odpowiedz.
pzdr!
Dalo by tylko pozniejsze wejsce na doladowanie w przypadku pompowania gazem np. przy drifcie. Robilismy juz wiele 2.5 i 3 calowych wydechow i nie ma praktycznie zadnej roznicy poza wkrecaniem sie silnika i dzwiekiem. Dlatego obstawiam ze do naszych mocy 2.5 cala to swiat i ludzie i jedyne czym sie mozemy wspomoc to downpipem 3 calowym.
TomaRacing
ul. Nadarzynska 51 Piaseczno

S14a drift spec
Awatar użytkownika
musieli
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 37
Rejestracja: pt 28 sty, 2005 15:28
Lokalizacja: Wawa/Ursynów/KEN zone

Ja zauwazyłem jeszcze jedną sprawę. Nie wiem jak by sie to miało do samochodu ale np w motocyklach, które naprawdę masowo uturbia się za gramanicą często rezygnuje się z wydechu. Do turbiny przykreca sie tzw. banana pipe, który odprowadza spaliny dalej od motocykla. Hamowanie motocykli wykazalo, ze nie ma różnicy w mocy motocykla z wydechem i bez. Ciekawe jak by to było w samochodzie (pomijając kwestię głośności).

pozdro

[ Dodano: Sob Sty 21, 06 13:15 ]
A tak to wygląda na zdjęciu
Załączniki
gjg.gif
musieli
Bordowe S13 z ursynowa + XXsior
Awatar użytkownika
Adams
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 161
Rejestracja: śr 21 gru, 2005 13:46
Lokalizacja: Warszawka [Włochy]
Kontakt:

brt pisze:Robilismy juz wiele 2.5 i 3 calowych wydechow i nie ma praktycznie zadnej roznicy poza wkrecaniem sie silnika i dzwiekiem. Dlatego obstawiam ze do naszych mocy 2.5 cala to swiat i ludzie i jedyne czym sie mozemy wspomoc to downpipem 3 calowym.
kapuje! chcialem przy okazji spytac jak sie ma wspomniana glosnosc wydechu do srednicy - duzo wieksza w przypadku 3" czy raczej do pominiecia?? (chcialem sobie zlozyc wydech z gotowych komponentow i wszystko co ogladalem bylo 3" a nie przepadam za zbytnim rykiem...)
'99 S14a - maszyna do: jarania sprzęgła, plucia ogniem, palenia gumy... jeździć niby też się da :]
ChEsTeR

Jest roznica w samochodzie z wyechem i bez( chociaz??)
Raz mi sie spierdolila rura wydechowa i odpadla zaraz za turbina. Halas byl tak niesamowity podczas jazdy ze nie mialem odwagi deptac zeby nie ogluchnac wiec moze to moje subiektywne odczucie ze na dole stracil na wigorze.
Jak raz zrobilem wydech konczacy sie przed tylnum kolem to zauwazylem wieksze piki doladownia ale mocy jakos specjalnie chyba nie przybylo.
Awatar użytkownika
musieli
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 37
Rejestracja: pt 28 sty, 2005 15:28
Lokalizacja: Wawa/Ursynów/KEN zone

Tutaj widac to jeszcze lepiej
Załączniki
Yami1.jpg
musieli
Bordowe S13 z ursynowa + XXsior
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ wydechowy”