Nistune

anteny, oświetlenia deski, centralny, wycieraczki oraw szystko co miga i pipa na 12V bądź 30kV ;)

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ppp pisze:Sry ,że znowu wyskakuje z durnym pytaniem :) ale co z tym Bikirom?Porównywalne to do Nistune czy raczej szkoda $$?Jeszcze taka oczywistość czy w Nistune można ustawiać dwell na cewki?

Btw wg mnie sporym plusem Nistune'a jest Consult w CA,co powinno ułatwić szukanie usterek w aucie (czy;i można podpiąć się pod interfejs :D )

A Als to spora przesada w amatorskim pokonywaniu zakrętów.Padają turbiny,klękaja zawory wydechowe i pękają kolektory.Można też zapomnieć o wspomagania hamulców.Ale musi być ciekawie :)
Biki rom jest starsza konstrukcja i tutaj NissTune ma przewage... No jak sie ma ALS to cos za cos :), a co by nie stracic hebli daje sie papke elektryczna i po sprawie...
W sumie jak dajesz duza loche to to dosc czesto jedyne wyjscie...
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
Awatar użytkownika
roball
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 3140
Rejestracja: śr 29 cze, 2005 21:33
Lokalizacja: dziura na zachód od Wieliczki

A kto przy zdrowych zmysłach robi ALS'a do auta które ma wytrzymać więcej niż kilkadziesiąt zmian biegu na pełnym ogniu...
Człowiek człowiekowi wilkiem,
a zombie zombie zombie...
mack1
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 195
Rejestracja: ndz 06 lut, 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

bikirom ma
4x Programmable Auxiliary Outputs (boost controntroler, turbo timer etc)
jak sie to ma do tego ze jest to "starsza wersja nistune'a"?

edit: Forest byc moze niedlugo powstanie podforum o nistunie. stay tuned :)
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

mack1 pisze:bikirom ma
4x Programmable Auxiliary Outputs (boost controntroler, turbo timer etc)
jak sie to ma do tego ze jest to "starsza wersja nistune'a"?

edit: Forest byc moze niedlugo powstanie podforum o nistunie. stay tuned :)
W sumie owszem Bikirom ma wiecej bajerow ale dziala na innej zasadzie. Calkowicie pomija zmiany w oprogramowaniu ECU i tylko nadpisuje mapy w pamieci. Nie daje to mozliwosci strojenia prawdziwego strojenia w realtime. Ot ustawiamy sobie mape, programujemy odpalamy zaplon i patrzymy co sie dzieje. Jak zle to gasimy zmieniamy mape, programujemy i tak w kolo. Tak samo jesli auto nie ma konsulta nie daje tej mozliwosci.

Pomysl NissTune jak i mojego moda wziol sie z ECU od 300zx ktory posiadal Consulta. Niestety w S13 wbudowany w procesor UART (port szeregowy) jest zajety do innych celow, a konkretnie uzyty jest w procku sam pin na inne potrzeby - UART nie jest uruchamiany.

Wiec powstal pomysl umieszczenia w wolnej przestrzeni adresowej interfejsu ktory zapewni komunikacje ze swiatem i napisanie czegos na wzor procedury z 300zx-a.
Oczywiscie bylo za malo miejsca w EPROMIE - na szczescie dodatkowy sygnal adresowy byl wyprowadzony ladnie na plytce w okolicach EPROM-u (ta 4 pinowa wtyczka co sie lutuje) no i mozna bylo podpiac pamiec o dwukrotnie wiekszym rozmiarku co zalatwilo reszte problemow. Tak to po krotce wyglada (opisywalem to zreszta w temacie o moim modzie dosyc dokladnie).

W sumie moj mod to takie rozbudowane NissTune tak samo mapuje sie w dwuch adresach w pezestrzeni adresowej ECU jednak poza sama komunikacja po USB ma tam jeszcze dostepna komunikacje z drugim procesorem ktory obsluguje cala reszte czyli EGT/AFR/BOST itd. tak samo procek ten wykonuje rozne obliczenia odciazajac glowny procesor w ECU (przesyla mu juz gotowe obliczone dane).

A niestety Polska to dziwny kraj i dlatego moj mod nie powstaje tak szybko - niestety pamieci jakie chcialem uzyc na poczatku byly takie jak w NissTune bo sa one w 100% kompatybilne z EPROMEM. Zastosowany FRAM ma powalone sterowanie i trzeba robic rozne konwersje w CPLD - do tego jest sporo drozszy. Niestety ale w PL tamtych pamieci nie idzie kupic, a dystrybutor zaoferowal mi zakup minimum 5000szt.

Tak samo jest z innymi elementami - dlatego non stop szukam jakis kompromisow, a ze idzie na to sporo kasy to projekt trwa ile trwa.

Narazie elektronika jest do wykonania w jakiejs malej produkcji ale bez EGT i AFR gdzie uzyte uklady sa praktycznie dostepne tylko w samplach (mozliwosc zdobycia za free kilku sztuk) lub duzych ilosciach.

Inna sprawa to jak wspominalem brakuje mi czasu (i checi) na napisaniu jakiejs aplikacji pod Windows ktora potrafila by obsluzyc osoba nie majaca pojecia co tam sie w ECU tak do konca dzieje. Ot prosty program do strojenia, a narazie to sam sie nieraz gubie (i zagladam w swoje notatki) jak cos przeprogramowuje bo wyglada to podobnie do obslugi DOS/a lub konsoli z Linux-a :)

P.S.
Chyba bedzie trzeba ten temat jakos pociac i walnac czesc do dzialu technicznego :)
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
xree
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 186
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007 06:00
Lokalizacja: Polkowice/Lubin
Kontakt:

TOM : STK11C88-NF45I - są do kupienia w polsce 50zł netto szt. tylko trzeba kupić 25sz:)
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

no to tym razem cena przegieta. Obecnie FRAM jakie uzywam FM1808 przy 25 sztukach to 36,90 netto - w sumie ceny i tak spadly bo kosztowaly wiecej.

A STK11C88 jak sie dowiadywalem na zachodzie byly sporo tansze od Fram-ow, czyli ktos kto sprowadza ladnie przycina....

Tak z ciekawosci podeslij mi na PW kto tym w PL handluje...
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
Awatar użytkownika
Forest
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 504
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 18:03
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

mack1 pisze: edit: Forest byc moze niedlugo powstanie podforum o nistunie. stay tuned :)
wiem wiem czytalem. licze na to bo brakuje w pl jak narazie uzytkownikow z ktorymi mozna powymieniac sie doswiadczeniami, tzn jest ich bardzo malo :)

pozdro
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Forest pisze:
mack1 pisze: edit: Forest byc moze niedlugo powstanie podforum o nistunie. stay tuned :)
wiem wiem czytalem. licze na to bo brakuje w pl jak narazie uzytkownikow z ktorymi mozna powymieniac sie doswiadczeniami, tzn jest ich bardzo malo :)

pozdro
NisTune mozna porownac do Remapu bo w sumie jest to zwykly remap ECU - z softem i hardware ktory to mocno upraszcza.

A o remapie Jarek i ja pisalismy soporo - niom tylko wszyscy sie wtedy z tego smiali :)

Jednak sporo informacji idzie jeszcze z tego wyciagnac :)

No a ja jestem ciekawy ile silnikow poplynie na grzebaniu w ECU :) to juz nie swinka i limity ECU nie zadzialaja jak sie przegnie :)
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #005/06 Nie jestem alkoholikiem jestem koneserem bo pić nie muszę, piję bo lubię ...[/scroll]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka ogólna”