problem ze skrzynia/sprzeglem (?)

Wszystko co tyczy się napędów. Skrzynie biegów, RWD,AWD,FWD,szpery, wały, półośki

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
A-Tiger
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 39
Rejestracja: czw 11 gru, 2008 11:05
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Witam, od dluzszego czasu borykam sie z problemem skrzyni biegów lub innego podzespołu zwiazanego z nią... Problem jest gdy wcisnie sie sprzegło, chwila ciszy i jeb!.. harczy... problem wystepuje: na postoju - gdy jest luz to leciutko to slychac, harczenie zalacza sie po chwili lub wogole lub wtedy gdy wcisne sprzeglo. prawie zawsze wystepuje kiedy mam wbity bieg z wcisnietym sprzeglem ,rzadko gdy obroty sa w okolicach 1000 i prawie zawsze jak z wbitym biegiem dodam gazu powyzej 2000 (harczy przeokrutnie), podczas jazdy jak zakrece zbyt wysoko obroty to nie ma szans wrzucic kolejny bieg, obroty musza spac w okolice 2000-1000 dopiero mozna wbic kolejny bieg (harczy).... trudno jest mi to dokladnie opisac dlatego popoludniu dodam też filmik z tej dziwnej akcji, napisze tylko że, skrzynie posiadam dwie i robią dokladnie to samo, wymienilem sprzegło, docisk, łożysko, wysprzęglik, zregenerowalem pompe sprzegla zestawem naprawczym, odpowietrzalem wiele razy i dalej jest to samo :/ chętnie bym to naprawil gdybym wiedział gdzie tkwi problem.. pomocy.
Awatar użytkownika
A-Tiger
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 39
Rejestracja: czw 11 gru, 2008 11:05
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Awatar użytkownika
milosz123123
Stały gość
Stały gość
Posty: 215
Rejestracja: ndz 27 wrz, 2009 10:20
Lokalizacja: stg

Było na forum nie raz.Mi to wygląda na łożysko oporowe do wymiany. Łożysko pracuje jak jest wciśnięte sprzęgło a twoje juz jest do wymiany. Koszt jakieś 50zł ale trzeba ściągać skrzynie.
Ostatnio zmieniony czw 23 sie, 2012 12:33 przez milosz123123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
A-Tiger
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 39
Rejestracja: czw 11 gru, 2008 11:05
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

łożysko oporowe wyje, chuczy ale nie harczy jakby ktos nim szurał po ziemii, zauwazylem tez ze problem wystepuje częściej jak silnik jest rozgrzany... płyn może mieć jakies znaczenie, tzn może jak duże ;) hm..
Awatar użytkownika
Bast
Stały gość
Stały gość
Posty: 466
Rejestracja: pn 04 kwie, 2011 18:58
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

Sprzęgło + 1 to słychać wyraźnie...
a same sprzęgło? na postoju i luzie?
jak wciśniesz na postoju sprzęgło i włożysz inny bieg to jest identycznie tak jak z jedynką?
Awatar użytkownika
BUGALUS
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 757
Rejestracja: czw 24 maja, 2007 20:58
Lokalizacja: pruszcz gdanski

a olej masz w skrzyni ?
Awatar użytkownika
A-Tiger
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 39
Rejestracja: czw 11 gru, 2008 11:05
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

olej jest, to pewne, wlewałem, brak wycieków. Na każdym innym biegu jest to samo, na luzie słychać też jak sie czasem doda gazu ze zaczyna 'harczeć' ale jest to mega ciche w porównaniu do tego jak na biegu jest ze sprzeglem, jednak dzwięk dochodzi napewno z tego samego podzespołu i przyczyna/powód jest ten sam... jakby to bylo cos standardowego nie prosiłbym o pomoc na forum i nie robil z siebie lamera ;) skrzynie sciagalem pare razy bo elementy które wymienialem byly montowane po koleji nie w komplecie.
Awatar użytkownika
yahu82
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 93
Rejestracja: sob 23 maja, 2009 12:26
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

Czy ten dźwięk pojawia się bez wrzucania biegów tylko po wciśnięciu sprzęgła?

Jak już wszystko sprawdziłeś to zmierz luz wzdłużny wału korbowego.
Można to zrobić ręcznie szarpiąc się z kołem pasowym, mierząc jego odległość od obudowy paska rozrządu. :?
CA18DET
Awatar użytkownika
Bast
Stały gość
Stały gość
Posty: 466
Rejestracja: pn 04 kwie, 2011 18:58
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

yahu82, obstawiasz panew/y oporowe? też właśnie tak podejrzewałem ale nie pasuje mi tu to że charczenie znika jak bieg się wyłączy...
stąd moje pytanie czy bez biegu też tak jest..

hmm naprawdę strasznie dziwna sprawa...

ja bym dał sobie rękę obciąć że to wina skrzyni.. synchro... ale nie mogę uwierzyć w to że obie skrzynie trafiły by się tak samo zabite...
JARGUT
Stały gość
Stały gość
Posty: 307
Rejestracja: ndz 13 wrz, 2009 20:59
Lokalizacja: Bochnia małopolska

Tak jak koledzy piszą sprawdz luz wzłuzny wału korbowego
Ale powiedz mi jakie sprzęgło załozyłeś co to za zestaw
Ja miałem podobny problem w vw Touran 2007 r Załozyłem koło sztywne i sprzęgło do zestawu
po przejechaniu sie było tak
Przy wciskaniu sprzęgła na postoju i dodawaniu gazu na luzie było ok ale gdy włożyłem jaki kolwiek bieg zwiększyłem obroty i chciałem ruszyć to takie żegotanie spzyn jakby coś w tym stylu
Podczas jazdy jeszcze gozej takie tyrkotanie (przy powolnym dodawaniu gazu jezdzie delikatnej było słabo słyszalne po dodaniu gazu przy wzosci Nm tyrkotanie brzęczenie
Po wymianie na 2 masowe koło problem znikł
Dodam ze to był eksperymęt z zastosowaniem koła sztywnego (błąd )
Moze masz rozwaloną tarcze lub coś z dociskiem
Docisk nie przerabiany na 2 słoneczkowy wzmocniony ??
Ostatnio zmieniony czw 23 sie, 2012 20:55 przez JARGUT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
A-Tiger
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 39
Rejestracja: czw 11 gru, 2008 11:05
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

za koło pasowe poszarpie popołudniu w garażu, jednak nie wydaje mi sie zeby to byl luz wału bo problem znika gdy "wyciągne" bieg a przeciez "wałek" skrzyni nie chowa sie ani nie wysuwa zaleznie od tego jaki bieg wrzuce, zreszta problem jest na kazdym biegu... sprzeglo i docisk nie pamietam jakiej sa firmy ale napewno najpierw wymienilem sprzeglo, dalej bylo to samo, pozniej zamowilem docisk i wymienilem i dalej to samo takze mam w zapasie drugi docisk, druga skrzynie i na upartego jeszcze jedno sprzeglo...
JAGURT: wszystko seria, zadnych przerobek.
BAST: bez biegu tez mozna czasem uslyszec jak harczenie sie 'załącza' bo inaczej nie potrafie tego okreslic ale to harczenie na luzie jest ciuchutkie jednak idzie je uslyszec... czyli ze jak je slysze to wciskam jeszcze raz sprzeglo i np juz nie slysze tego delikatnego harczenia na luzie wiec jestem nieco bardziej pewny ze jak wrzuce bieg to nie wystapi to 'mocne' harczenie ale to też loteria...
Najdziwniejsze jest to wlasnie ze tak sie dzieje nie zawsze, jak wcisne drugi raz sprzeglo to moze sie nie 'zalaczy' ,czasami odpusci czasami nie i tego nie kumam - tego że sie 'załącza' jak stara gierka na commodore ;)
Wina skrzyni to nie moze byc, twierdzilem ze mam uszkodzona skrzynie, kupilem druga i jest identyko ani mniej ani wiecej nie charczy, jest tak samo, skrzynia odpada
Swojego czasu stwiedzilem ze nie dalem tej metalowej osłony miedzy silnikiem a skrzynia i jest za maly dystans miedzy dwoma tymi 'zespołami' ale zlazlem do kanalu i blacha jest jednak, moze nieszczelny uklad hydrauliczny? ale to wtedy nie byla by loteria tylko raczej zawsze by sie tak dzialo... hmm
Ostatnio zmieniony pt 24 sie, 2012 08:53 przez A-Tiger, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yahu82
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 93
Rejestracja: sob 23 maja, 2009 12:26
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

A-Tiger pisze:czasami odpusci czasami nie i tego nie kumam - tego że sie 'załącza' jak stara gierka na commodore ;)
"to to" działa jak czujnik położenia neutralnego skrzyni, może powinieneś go odpiąć... dla sprawdzenia

[center]...rozrusznik nie powinien powodować takiego hałasu, chyba...[/center]

Jak to brzmi na żywo? Bardziej jakby coś ocierało, czy jakieś wibracje (luźny element/blacha i się obija)

z YOUTUBE dźwięk jest trochę podobny do luźniej osłony wydechu tej seryjnej metalowej przed katalizatorem, ale nie wiem co masz za wydech...

strzelam trochę po omacku, może coś pomoże :?
CA18DET
Awatar użytkownika
milosz123123
Stały gość
Stały gość
Posty: 215
Rejestracja: ndz 27 wrz, 2009 10:20
Lokalizacja: stg

Tak sobie myślę, może to ta tulejka o której pisze w tym temacie ci się wytarła i lata luźno? topics38/tuleja-podparcia-walka-sprzegl ... htm#209583
Wszystkie części do s13...
bebikom
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 62
Rejestracja: czw 18 lut, 2010 14:08
Lokalizacja: Jankówko k/Gniezna

Ja miałem brak tulejki w wale (bo silnik był od automatu) i też były takie dziwne dźwięki, a doszedłem do tego po 2 skrzyni i chyba 4 wyciągnięciach :lol:
S13,S14A, SKYLINE R33, S14A+RB25DET+Wisefab+ISC - Wychodzi mi to bokiem ;)
Awatar użytkownika
Bast
Stały gość
Stały gość
Posty: 466
Rejestracja: pn 04 kwie, 2011 18:58
Lokalizacja: Wyszków
Kontakt:

chłopaki dobrze mówią... to by tłumaczyło czemu po wyłączeniu biegu przestaje harczeć... po prostu wałek obraca się lekko razem z wałem...
i czemu biegi ciężej wchodzą... :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Napęd”