Lzejsze kolo pasowe...

Wszystko co tyczy się napędów. Skrzynie biegów, RWD,AWD,FWD,szpery, wały, półośki

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

W zwiazku z tym, ze sporo elementow bede mial lekkich, nadszedl czas nad zastanowieniem sie nad mozliwoscia montazu lzejszego kola pasowego.

jak wszyscy wiemy ( :mrgreen: ) wal powoduje drgania, i sa one wieksze im wieksza jest odleglosc od kola zamachowego. Czyli na samym koncu - to jest w miejscu kola pasowego sa one najwieksze.

W takim przypadku montowane aluminiowego kola pasowego jest pozbawione sensu, poniewaz w znacznej wiekszosci takie kola nie maja "gumowych tlumikow" (damper), co z kolei prowadzi do skracania zycia walu, i calych elementow silnika.

Sytuacja nie ulegnie zmianie nawet w przypadku kiedy aluminiowe kolo pasowe zostanie wywazone razem z walem i kolem zamachowym.

W przypadku prob zmniejszenia wagi zwyklego kola pasowego, najczesciej konczy sie to rozpadnieciem podczas zakladania, albo podczas jazdy.

tu jest link do przeprowadzonych badan:

http://www.overboost.com/story.asp?id=1283

oraz

http://www.atiperformanceproducts.com/p ... _dinan.htm

mam nadzieje ze wszystko jasne ?

W takim wypadku, jedynym rozwiazaniem jest zalozenie aluminiowego kola pasowego, razem z tlumikiem. problem w tym, ze prawie nikt ich nie produkuje - znalazlem jedynie jak na razie, do SR, RB, oraz datsunow. Wszystko pod ponizszym linkiem.

http://www.atiperformanceproducts.com/p ... nissan.htm

pytanie nastepujace - czy do CA mozna wziasc kolo pasowe z innych silnikow ? czy ktores by przypasowalo ?
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
Awatar użytkownika
Pajak2444
Postojebca
Postojebca
Posty: 1522
Rejestracja: pn 27 wrz, 2004 22:58
Lokalizacja: Dlugoleka
Kontakt:

Ja pierdziele !!
Zamowiłem 2 aluminiowe koła pasowe !!. wygląda na to ze bede je musial w srodku wytoczyc, do tego wykonac nowy "lużny" srodek i oddac do znajomego do zwulkanizowania ze soba tych 2 elementow w 1 całość.
Koszt koła pasowego ok 300zl+ przeróbki na kolo 2 czesciowe oraz wylkanizacja ok 20zl za sztuke .
czy ktos jest chetny??

PS ogladalem 2 koła pasowe ca18det znalazlem z tyłu gume ale nieznalazlem ZADNEGO ŁĄCZENIA gumowego miedzy miejscem mocowania walu korbowego a reszta kol pasowych !! wyglada na to ze buma amortyzuje tylko i wyłacznie jakas dziwnie mala płytke na kole pasowym :( nic niekumam z tego !!
Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

ja moge byc chetny, jezeli bedzie fajnie zrobione oraz jezeli bedzie tlumic tak jak OEM'owe.

sugerowalbym podobne testy jak pod linkami, w miare mozliwosci...
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
Awatar użytkownika
Pajak2444
Postojebca
Postojebca
Posty: 1522
Rejestracja: pn 27 wrz, 2004 22:58
Lokalizacja: Dlugoleka
Kontakt:

I dzis pojawił sie zonk !!!
A mianowicie tak jak przypuszczałem koło pasowe jest STAŁE a na gumie zamocowany jest tylko "amortyzator"-"równoważnik" drgań.
Edit 1.0 poprzeczytaniu dokladnie artykuLu spowodowal nową myśl.
Koło pasowe powstanie z aluminiuma rownoważnik będzie stalowy, calość bedzie naturalnie ze sobą zwulkanizowana.
za chwile zrobie fotki koła psaowego CA18DET po wygrzaniu w piecu !
Załączniki
CIMG2493.JPG
CIMG2485.JPG
CIMG2487.JPG
CIMG2492.JPG
CIMG2483.JPG
Ostatnio zmieniony sob 03 mar, 2007 16:56 przez Pajak2444, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

za chwile zrobie fotki koła psaowego CA18DET po wygrzaniu w piecu !
12h... ty to masz "chwile"... :mrgreen:
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
Awatar użytkownika
Krzysiu
Stały gość
Stały gość
Posty: 294
Rejestracja: pn 09 lut, 2004 00:16
Lokalizacja: W-wa Ursynow

ODINN pisze:12h... ty to masz "chwile"... :mrgreen:
chwila to 3 momenty... wiec musisz sie uzbroic w cierpliwosc ;)
[scroll][center]*** ORDYNUSS Team *** member # 000,5/06
Jak ja sie przewrócę, to się za swoje przewrócę
[/center][/scroll]
Obrazek
Awatar użytkownika
Pajak2444
Postojebca
Postojebca
Posty: 1522
Rejestracja: pn 27 wrz, 2004 22:58
Lokalizacja: Dlugoleka
Kontakt:

Pojawiły sie nowe nieścisłości w tym co opisuja rozne firmy na temat dumperow koła pasowego.
Po 1 tłumieniem rezonansu w naszym wypadku zajma sie rowniez paski alternatora, pompy wody wiatraka , wspomagania itp.
Zmniejszenie wagi koła pasowego spowoduje mniejsze drgania- koło pasowe bedzie wyważane !! Z wałem rowniez bedzie ono wyważane !!
Wyważenia na oryginalnym dumperze maja tylko częściowy skutek i sa bardziej efektem dowazenia całego koła pasowego po procesie wulkanizacji i osadzenia pierscienia pochłaniającego ,gdyż przy takim procesie wulkanizacji jak jest tam uzyty nieda sie "wkleic" idelanie jednorodnej warstwy gumy, a doważenie tak czy owak jest przez ta gume tłumione !!
Opinia jaka mi przedstawiono w zakladzie tokarskim- zajmującym sie rownież wyważaniem ,zakłada ze koła te smiało można montować bez srtesu o drgania. Przy 4krotnym zmniejszeniu wagi paski będą w stanie zniwelować drgania pochodzące z silnika( ktorych niebedzie tłumił teraz wewnetrzny dumper.

Jesli to jednak niezda egzaminu to koszt 10 aluminiowych kół pasowych wraz z wwulkanizowanym dumperem stalowym i wykonaniem formy wtryskowej dla celów wulkanizacyjnych to koszt maksymalny 5000zl
Forma 1000zl
Wulkanizacja ok 70zl
Koło pasowe 250-350zl ( cena zalezna od ilosci)
Poki co za 3 dni bede mial pierwsze kółko.
Temat zapodam rownież na www.200sx-forum.com
wiec postaram sie zagwarantowac najlepsza mozliwa cene !!
Dla takich osób jak RAFI = 8500obr/min możliwe jest wykonanie kół pasowych o mniejszej srednicy wskutek czego pompa wody bedzie miała mniejsza predkosc i niebedzie rozrywało przewodów wodnych.
Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

jestesmy (ja) jak najbardziej zainteresowani.

proponuje zwrocic tez uwage na to czy ktos ma klime czy nie.
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
Awatar użytkownika
Pajak2444
Postojebca
Postojebca
Posty: 1522
Rejestracja: pn 27 wrz, 2004 22:58
Lokalizacja: Dlugoleka
Kontakt:

ODINN pisze:jestesmy (ja) jak najbardziej zainteresowani.

proponuje zwrocic tez uwage na to czy ktos ma klime czy nie.
Koło pasowe bedzie zawierało wszystkie 3 pasy wiec z klima niema problemu.
Jesli ktos ma klime to tym lepiej w przypadku kola bez amortyzatora.
Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

jak dla mnie to tylko glowny, pompy wodnej, i wspomagania, reszte olewam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

i jak tam temat zostal przyjety u naszych braci zza odry ? :mrgreen:

kiedy startujesz z produkcja, bo ja juz chce :) (chcialbym sobie wal wywazyc ze wszystkim do kupy :mrgreen: )

aha - jaka bedzie roznica w wadze ?
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
Awatar użytkownika
Pajak2444
Postojebca
Postojebca
Posty: 1522
Rejestracja: pn 27 wrz, 2004 22:58
Lokalizacja: Dlugoleka
Kontakt:

Niemcy są podzieleni.
Część jest absolutnymi zwolennikami Aluminium, część niestety preferuje oryginalne części.
Jak wykonam pierwsza sztuke to bede mogł podac wage i dalej drążyć temat w niemczech.
No i rozkreciło sie.
2 chetnych na niemcy, 2 na polske.

Wiec jesli znajdziemy jeszcze 6 osob to projekt z amortyzatorem bedzie mial sens.
Ponizej 10 osob tylko i wylacznie bez amortyzatora bo koszta zrobienia formy i wulkanizacji beda zbyt wysokie.
Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

jak idzie ? :D

ile juz chetnych ? bo bym chcial do wywazenia walu juz to miec... :mrgreen:

na poczatku kwietnia... :roll:

najlepiej daj opis projektu, albo zrob zakup grupowy zeby sie ruszylo :)
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
Awatar użytkownika
Pajak2444
Postojebca
Postojebca
Posty: 1522
Rejestracja: pn 27 wrz, 2004 22:58
Lokalizacja: Dlugoleka
Kontakt:

ODINN pisze:jak idzie ? :D

ile juz chetnych ? bo bym chcial do wywazenia walu juz to miec... :mrgreen:

na poczatku kwietnia... :roll:

najlepiej daj opis projektu, albo zrob zakup grupowy zeby sie ruszylo :)
1-sze kółeczko jest gotowe i do odbioru-teraz jeszcze zastrzyk finansowy i bede mógł je wysyłac chetnym.
Mam rownież lejek na przepustnice o srednicy 80mm - mozna go uciac na mniejsza srednice jesli bylaby taka potrzeba.

Kółeczko jest bardzo lekkie.
Postaram sie dzis wszystko zalatwic i zwazyc.
Jesli wywazasz wal w PL to niema problemu- bedziesz mial na czas-jak juz ktos z mechanikow napisal na niem forum dumpery po tylu latach uzytkowania mimo ze tłumia drgania( w bardzo ograniczonym stopniu bo guma stwardniala) powoduja niedoważenie bo gdzies guma napewno nierówno usiadla i powoduje tylko niekorzystne wibracje.
Wiec projekt kołeczek bedzie bez dumpera.

http://tbc-shop.com/catalog/product_inf ... ucts_id/55

http://www.tommisbillet.com/
Awatar użytkownika
ODINN
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 1575
Rejestracja: czw 01 wrz, 2005 02:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

czyli - projekt robisz bez dampera, a produkt koncowy bedzie z damperem ?

mnie tylko i wylacznie z damperem interesi :mrgreen:
Kolektory dolotowe & wydechowe, wydechy, przepustnice, intercoolery, chlodnice, szyny paliwowe, aluminiowe zbiorniki paliwa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Napęd”