Skrzynia czy sprzeglo

Wszystko co tyczy się napędów. Skrzynie biegów, RWD,AWD,FWD,szpery, wały, półośki

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Smokie
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 6
Rejestracja: pn 07 maja, 2007 17:59
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Witam.
Szukalem na forum i wiem juz duzo ale mam jeszcze pytanie.
Moze podam najpierw jakie mam objawy:
1. standardowo na wysokich obrotach 2 bieg wchodzi ze zgrzytem czasami 3 tez,
2. stoje na swiatlach na luzie, zmienia sie na zielone szybko wciskam sprzeglo wbijam 1 i zgrzyt,
3. czasami nie wchodzi wsteczny bieg ( ale to podobno standard )
4. delikatne szarpanie przy ruszaniu
5. auto stoi wbity 1 bieg noga na sprzegle i gaz do odciecia przy koncowych obrotach auto zaczyna lekko podjezdzac do przodu.
6. delikatny luz na pedale sprzegla.
Jedni mowia ze to tylko sprzeglo i wysprzeglik drodzy ze napewno skrzynia i moze sprzeglo.
Kupilem juz wysprzeglik przy skrzyni, tarcze sprzegla i oczwiscie nowy plyn dot4.
I teraz takie pytanie czy musze lub czy powinienem wymienic ta pompke przy pedale sprzegla bo ma luz czy to sie jakos na pedale reguluje i jak uwazacie czy to napewno skrzynia czy to tylko sprzeglo.
Z gory dzieki za wszelkie rady.
Awatar użytkownika
clicker200sx
Stały gość
Stały gość
Posty: 269
Rejestracja: wt 10 maja, 2005 08:57
Lokalizacja: Birmingham UK
Kontakt:

stawiam na wywalone synchronizatory w skrzyni i docisk sprzegla.
Piotrek81
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 14
Rejestracja: sob 09 gru, 2006 00:51

1 Najpierw wymień płyn i zobacz jaki jest efekt.
Z tego co napisałeś myślę że efekt będzie nie duży.

2 Wymień całe sprzęgło a nie samą tarczę. Nie wiem ile kosztuje docisk ale łożysko to koszt około 50zł.
Z takimi objawami jak napisałeś wymiana samej tarczy da taki sam efekt jakbyś założył czyste majtki na brudną d...
Ślizga Ci sie sprzęgło i docisk na pewno masz do wymiany.
Nie wiem czy na zdjęciu to jest Twoje s13 ale jeżeli jest Twoje to samochód ma ponad 15lat i przebieg też ma spory. Jak zdejmiesz skrzynię na 90% masz oryginalne sprzęgło, które jest od nowości. Jest ono b.dobre ale kiedyś musi się skończyć.

3 Wysprzęglika nie musisz zakładać nowego. Odkręć stary, przemyj go w środku i bedzie ok.

4. Skrzyni nie ruszaj. Synchronizatory MOGĄ być ok.

5. Wymień olej w skrzyni. To jest ważna rzecz. Tylko kup dobry olej. Ja mam zalany mobil do skrzyń pełny syntetyk SAE 75W-90 i jestem z niego zadowolony.
(chcę napisać że nie handluję tym olejem)
Kup około 4l i wymień przy okazji w tylnim moście. Ten olej trochę kosztuje ale wymieniasz go tylko raz i dlatego kup dobry olej

6 Z regulacją pedału sprzęgła poczekaj az bedziesz miał nowe sprzęgło. Tej pompki nie musisz wymieniać.

7 Sprawdz przy okazji uszczelniacz.

8 Jak będziesz rozkręcał wał żeby wyjąć skrzynię to pamiętaj zeby zaznaczyć jego położenie względem siebie. Wał jest wyważony i jak skręcisz go inaczej będzie strasznie napierd......

Mi też wchodziła 2 ze zgrzytem. Wymieniłem plyn w sprzęgle. Odpowietrzyłem je i jest ok. Tylko że u mnie nie ślizgało się sprzęgło.
Awatar użytkownika
Seemann
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 87
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2007 12:45
Lokalizacja: Polkowice
Kontakt:

U mnie było podobnie, zgrzytało jak wbijałem drugi bieg. Wymieniłem całe sprzęgło i była spora porawa, dzisiaj wymieniłem płyn (był czarny) i problem całkowicie zniknął, dwójka już wchodzi normalnie, a miałem już zamówić rebuild kit do skrzyni :wink:
Awatar użytkownika
Smokie
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 6
Rejestracja: pn 07 maja, 2007 17:59
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Dzieki Piotrek81.
Auto jest z 1990roku i ma 130tys.
A wiec wymieniam cale sprzeglo, plyn( fakt nie jest za czysty i bylo pol zbiorniczka, dolalem do pelna) i wysprzeglik bo i tak juz go kupilem(63zl).
Zalac dot 4 czy dot 5 ?
Piotrek81
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 14
Rejestracja: sob 09 gru, 2006 00:51

Możesz zalać i dot 4 i dot 5.1. Wydaje mi się że dot5.1 bedzie lepszy ale nie znam do końca tego tematu. Kup taki płyn który ma wyższy punkt wrzenia. Ja mam dot5.1 i jest ok. Kup 1l płynu i wymień go też w układzie hamulcowym.

W moim samochodzie to co było w sprzęgle cieżko jest nazwać płynem. To bardziej przypominało szaro-czarny smar.
Awatar użytkownika
Smokie
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 6
Rejestracja: pn 07 maja, 2007 17:59
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Jak tak mowisz to najpierw wymienie wysprzeglik bo juz go mam i plyn dot 5.1.
Zobacze jaki bedzie efekt.
Jak nie pomoze to sciagam skrzynie i leci sprzeglo.
Dzieki jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Biedrona
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 18
Rejestracja: wt 16 paź, 2007 11:53
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Zeby nie zakladac nowego tematu to sie dołącze bo dzieisja sie pojawila ustreka.

Wrzucam obojetnie jaki bieg (sprzegło normalnie wysprzegla) i podczas odpuszczania sprzegła słychac jak trze cos (metal o metal) samochod zaczyna ruszac ale strasznie szrouje a gdy puszcze pedał sprzegła do konca przestaje szorowac (sprzegło sie nie slizga)

stawiam na dosisk - jaki jest tego koszt? bo z wczesniejszych odpowiedzi wiem ze łozysko około 50zl.
pawelW
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 23
Rejestracja: pt 16 lis, 2007 17:08
Lokalizacja: wawa

od 320zl do 400zl
Awatar użytkownika
janeks13 200sx
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 105
Rejestracja: śr 28 gru, 2005 21:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Biedrona pisze:Zeby nie zakladac nowego tematu to sie dołącze bo dzieisja sie pojawila ustreka.

Wrzucam obojetnie jaki bieg (sprzegło normalnie wysprzegla) i podczas odpuszczania sprzegła słychac jak trze cos (metal o metal) samochod zaczyna ruszac ale strasznie szrouje a gdy puszcze pedał sprzegła do konca przestaje szorowac (sprzegło sie nie slizga)

stawiam na dosisk - jaki jest tego koszt? bo z wczesniejszych odpowiedzi wiem ze łozysko około 50zl.
i jak masz juz diagnoze bo u mnie coś takiego zaobserwowałem :(
Awatar użytkownika
Biedrona
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 18
Rejestracja: wt 16 paź, 2007 11:53
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

diagnoza taka ze sprezynki powypadały z tarczy
Awatar użytkownika
dapper
Stały gość
Stały gość
Posty: 472
Rejestracja: pt 01 cze, 2007 08:30
Lokalizacja: Wrocław

To ja tez zeby tematu nie zakladac. Dzisiaj rano wsiadam do samochodu i nie moge wbic zadnego biegu. Przy wcisnietym sprzegle blokuje. Wczoraj zrobilem troche kilosow. Sprzeglo nie jest zjechane na 100%. Jak jezdzilem wczoraj to sprzeglo beralo strasznie nisko. Pytanie czy jest jakas regulacja????
______________
(O O/ - - \O O)
--------------------
.oo
ppp
Stały gość
Stały gość
Posty: 237
Rejestracja: czw 16 lis, 2006 18:33

Sprzęgło sę zapowietrzyło
Awatar użytkownika
Booster
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 106
Rejestracja: pt 11 sty, 2008 20:05
Lokalizacja: 3miasto

dapper pisze:To ja tez zeby tematu nie zakladac. Dzisiaj rano wsiadam do samochodu i nie moge wbic zadnego biegu. Przy wcisnietym sprzegle blokuje. Wczoraj zrobilem troche kilosow. Sprzeglo nie jest zjechane na 100%. Jak jezdzilem wczoraj to sprzeglo beralo strasznie nisko. Pytanie czy jest jakas regulacja????
niski poziom oleju w srzyni, dolej lub wymien na nowy.
Awatar użytkownika
dapper
Stały gość
Stały gość
Posty: 472
Rejestracja: pt 01 cze, 2007 08:30
Lokalizacja: Wrocław

a jak to sprawdzic czy jest za malo?? To ten maly zbiorniczek od strony kierowcy? Taki bialy?
A co do zapowietrzenia...juz wszystko gra...wystarczylo pedal podciagnac do gory. Takie pytanie...czy s 13 ma sprzeglo hydrauliczne??
______________
(O O/ - - \O O)
--------------------
.oo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Napęd”