KA24de, Wisco, deinstalacja

chłodnice wody, chłodnice oleju, oleje, termostaty itp.

Moderator: Moderator

laser
Stały gość
Stały gość
Posty: 246
Rejestracja: czw 23 lip, 2009 12:02

Chcę, a właściwie muszę, wymienić wisco w 240sx (dotychczasowe kręci wiatrakiem niezależnie od temperatury).

Myślałem, że to proste, ale na forum piszą o lewych gwintach, problemach z odkręceniem, możliwością uszkodzenia pompy wodnej. Na dodatek w serwisówce są oddzielne rysnki silnika bez wiatraka w "Engine mech." i sam wiatrak bez silnika w rozdziale poświęconym chłodzeniu. A jak jedno połączone z drugim - nie pokazane :-)

I żeby jeszcze zamącić to jest tam rozdzialik "fan motor elekctic circut" - to w 240sx oryginalnie były elektryczne wiatraki, a ja mam wisco założone później przez kogoś?

Może ktoś podpowie jak najlepiej zdemontować to wisco: które śruby i w którą stronę odkręcać. Wystarczy tą jedną centralną od przodu czy trzeba też te 4 wokół?

Pzodrawiam, Marcin
240sx s13
Awatar użytkownika
Golec
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 374
Rejestracja: ndz 27 mar, 2011 12:36
Lokalizacja: Piaseczno

ale przeciez wisko kreci sie caly czas. jak chcesz je zdjac odkrecasz 4 śrubki na okolo wentylatora(krecisz kluczem w lewo :D), zdejmujesz wentylator i masz dostep do 4 nakretek przy kolku pompy wody. odkrecasz te nakretki, zdejmujesz cale mocowanie, przykrecasz nakretkami kółko i tyle, cala filozofia.
Awatar użytkownika
Draxan
Postojebca
Postojebca
Posty: 1642
Rejestracja: czw 23 cze, 2011 20:52
Lokalizacja: UK - Bridgend / PL - Kraków
Kontakt:

no dokladnie, tez zglupialem czytajac to. Jest nie wykonalne zeby Wisco stalo w miejscu, ono sie kreci mniej lub bardziej, zalezy od temp silnika i tyle.
laser
Stały gość
Stały gość
Posty: 246
Rejestracja: czw 23 lip, 2009 12:02

Nie pisalem, ze wisco stoi - ono zawsze kreci wietrakiem czy zimne czy cieple (czyli wlasciwie mozna powiedziec ze stoi - wzgledem napedzajacego go walka z silnika :-)

Czyli zeby zdemontowac wisco nalezy: odkrecic wiatrak, czyli odkrecic 4 sruby na wiatrakuz glowkami od strony silnika?
240sx s13
Awatar użytkownika
Golec
-#Klubowicz
-#Klubowicz
Posty: 374
Rejestracja: ndz 27 mar, 2011 12:36
Lokalizacja: Piaseczno

to, ze caly czas trzyma jedne obroty to nic zlego.

odkrecasz 4 srubki z przodu wentylatora, pozniej 4 nakretki, ktore sa przy kole pasowym pompy wody.
laser
Stały gość
Stały gość
Posty: 246
Rejestracja: czw 23 lip, 2009 12:02

Nawet jak jest zimny, przy nieodpalanym silniku, wiatrak się kręci b. ciężko. A powinien kręcić się z lekkim oporem.

Dziękuje za podpowiedź, tylko która strona wiatraka to przód? Od strony przodu samochodu?

Bo ja od zderzaka mama tylko jedną centralną śrubę, z drugiej strony wiatraka 4 sruby. Z tego co pamiętam to moje wisco jest chyba od innego samochodu (merceds?).

Jak jest u Was?
240sx s13
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ chłodzenia, ciecze”