Przeróbka ECU w S13

ECU, chip, SMT, ECU MASter, Apexi i inne wynalazki typu: EBC, kontrole trakcji, kontrole stuku,

Moderator: Moderator

Czy jestes zainteresowany zakupem takiego ukladu ?

TAK
112
92%
NIE
10
8%
 
Liczba głosów: 122
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witam

Aktualnie na "tapecie" mam modyfikacje ECU w S13, jesli wszytkie testy wypadna pomyslnie
modyfikacja dostepna bedzie dla wszystkich chetnych.

Modywikacja ma na celu wprowadzenie nowych funkcjonalnosci i przyblizenie go do standalone. Dodatkowy modul bedzie wykonany na profesjonalnych obwodach drukowanych w technice SMD i montowany w standardowym ECU - tak samo stosowane beda elementy elektroniczne tylko uznanych firm wiec nie ma sie co obawiac ze to jakis wynalazek. Jesli wszystko wypali modyfikacji bedzie mozna dokonac u mnie i u Jarkowego.

Teraz co modul bedzie oferowal:

1. Mozliwosc podlaczenia komputera do ECU za pomoca RS232 (oprogramowanie bedzie dostepne bezplatnie)
2. 3 lub 4 przelaczane mapy
3. Programowanie wszystkich map przez zlacze RS232 z mozliwoscia zabezpieczenia ich haslem.
4. Wyswietlanie na komputerze wartosci z Lambdy (o ile istnieje), przeplywki, czujnika spalania stukowego itp.
5. Kontroler cisnienia doladowania (tak samo 3 lub 4 mapy w skali obrotow) - przelaczane razem z mapami zaplonu
6. Shift Light
7. Obsluga spryskiwacza na IC
8. Magistrala CAN do przyszlosciowych ukladow (np. Panel z LCD pokazujacym rozne parametry i turbotimerem)

O cenie narazie nie chce mowic bo uklad nie jest skonczony i jeszcze nie liczylem ile wyjdzie to w profesjonalnej produkcji. Tak samo moga dojsc jeszcze nowe funkcjonalnosci - wszystko jest w trakcie prac. Jednak podejzewam ze cena bedzie konkurencyjna w stosunku do SMT6 lub Blue-Box. Oczywiscie dojdzie jeszcze cena montazu ale to samo mamy przy SMT6.
Standardowo przerobiony komputer bedzie mial tylko jedna standardowa mape (z dostarczonego komputera). Strojenie bedzie juz kwestja wyboru - choc tutaj bede polecal Jarkowego i Brt (dostana pelna dokumentacje systemu).

Wszelkie uwagi odnosnie ukladu prosze zglaszac w tym temacie. Tak samo prosze o oddawanie glosow bo to bedzie glowna wykladnia czy projekt wyjdzie na swiatlo dzienne czy pozostanie tylko w moim ECU.

Pozdrawiam
ToM
Ostatnio zmieniony wt 16 maja, 2006 12:54 przez ToM, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Maretzky
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 826
Rejestracja: śr 29 paź, 2003 18:04
Lokalizacja: Wejherowo

A ja bym chciał do 240-tki :D
Obrazek
Fila.
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 614
Rejestracja: wt 29 lip, 2003 15:56
Lokalizacja: nikad
Kontakt:

Tom
Mam pytanie odnosnie twojego projektu. Czy jak bym wysłał tobie ECU i bys to wszystko zrobił, nastepnie wysłał bym komputer do Jarka zeby powgrywał mapy ( bo tak zrozumiałem). To byl bym w stanie zamontowac sam ten ECU czy trzeba gdzies jechac ??
Chodzi mi o to czy po tych modyfikacjach bedzie on plug and play czy cos jeszcze bede musiał robic ??

Dzieki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Praktycznie co do wgrania map to mozna sobie nawet samemu wgrac jesli takie sie bedzie posiadac lub zrobic w dostarczonym programie. Jednak tutaj juz trzeba miec spore doswiadczenie i ja za to sie nie lapie.
Komputer bedzie Plug&Play choc nie do konca - bedzie trzeba podlaczyc ewentualnie dodatkowe bajery (dlawik sterujacy cisnienie, shift light, pompka od natrysku IC) jednak bez tego po podlaczeniu wiazek wszystko inne zacznie dzialac.

Ktos mi tez podeslal pomysl zrobienia w przyszlosci sterownika z LCD graficznym - tutaj powiem tak:
jest to do zrobienia jedyny problem to dosc wysokie ceny graficznych LCD - moze kiedys o tym sie pomysli.
Narazie glownie chodzi mi o zwiekszenie funkcjonalnosci za minimalna cene - czyli rezygnuje z bajerow. Jesli ktos ma pomysly odnosnie innych przydatnych funkcji (zwlaszcza ci co mieli do czynienia z oryginalnymi standalone) to mozna tu zglaszac.
Aktualnie i tak uklad przechodzi gwaltowne zmiany - i dzisiaj w nocy wpadlem na troche inna koncepcje (elektronika z nowu sie zmieni w 100%).
Jedyne co jest w miare pewne i na 99% zostanie to 40MHz RISC-owy procesor sterujacy PIC18F4580.
misio

Trzeba rozruszać ten temat tom jak tam postepy jaka będzie cena i z tego co rozumie przez złącze p<font class="red">u</font>jdzie podłączyć laptopa i sledzić prace silnika
Awatar użytkownika
Pajak2444
Postojebca
Postojebca
Posty: 1522
Rejestracja: pn 27 wrz, 2004 22:58
Lokalizacja: Dlugoleka
Kontakt:

ToM pisze:Ktos mi tez podeslal pomysl zrobienia w przyszlosci sterownika z LCD graficznym - tutaj powiem tak:
jest to do zrobienia jedyny problem to dosc wysokie ceny graficznych LCD - moze kiedys o tym sie pomysli.
Ja zalatwie wyswietlacze !!
Powiedz tylko co maja wskazywac!
Czy chcecie digital czy analogowe??
I napisz jakie sa potrzebne: alfanumeryczne LCD, VFD, dot matrix LCD, z backlight'em ,electroluminescent, Graficzne LCD , organic LED, czy samo LED !!

Az sam sie gubie co ktore znaczy a co dpoiero jaki bylby potrzebny do naszych potrzeb !!
Organiczne LEDy 262k sa fajniutkie !!
Szkoda ze maja max 1,11"

ToM
A da sie tego naszego przerobionego kompa podlaczyc do 9" wyswietlaczy LCD lub wyswietlaczy zespolonych z DVD?
Jesli dostarcze 2 sztuki to bylys w stanie to tak przerobic zeby sterowaniem DVD mozna bylo wejsc do funkcji komputera samochodowego??
1 sztuka dla Cieboie za fatyge a 2 dla mnie!
Jesli wszystko bedzie dzialac to dostepne beda dla wszystkich chetnych !!
Załączniki
LCD 1GHz 256Mb.jpg
LCD 1GHz 256Mb.jpg (20.11 KiB) Przejrzano 23156 razy
256k color depth 1.11inch 96x96 pix.jpg
256k color depth 1.11inch 96x96 pix.jpg (22.16 KiB) Przejrzano 23156 razy
xiamen.jpg
xiamen.jpg (15.41 KiB) Przejrzano 23156 razy
global.jpg
global.jpg (20.4 KiB) Przejrzano 23156 razy
Sprzedam SHORT SHIFTERY ,, downpipy , frontpipy 3", zegary SWOOSH i SAGA 52mm i 60mm
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

hmmm jak postepy... a no takie ze brak mi znowu czasu na cokolwiek. Prawde mowiac znowu wszystkie prywatne projekty stanely. Narazie uklad dziala juz troche czasu w moim S13 (choc nie wszystkie funkcje) bezawaryjnie...

Co do wyswietlaczy itp. to mozna obsluzyc praktycznie kazdy o ile dostepna jest do niego dokumentacja. Choc to podnosi znacznie koszty np. do obslugi kolorowej matrycy (jesli ma byc wieksza) nalezalo by zrobic na osobnym procku caly kontroler grafiki (niestety ale wyswietlanie troche zajmuje tak samo mamy duzo danych do obrobienia). Tutaj raczej bym widzial robienie tego na jakims ARM.

Co do LCD oub DVD z LCD itp. to juz prosciej o ile ma zewnetrzne wejscie composite-video, svhs itp.
jednak tak samo jak bedzie tanio to grafika bedzie na poziomie zx spectrum - albo nawet gorzej. Jak ma wygladac ladnie to znowu nalezy zbudowac jakis kontroler ktory to obsluzy.


Nie wiem czy nie taniej wyszlo by wpakowanie PC z odpowiednim softem i interfejsem (ktos kiedys pokazywal na forum taki patent).

Odnosnie innych wyswietlaczy to do auta najlepiej VFD (troche klopotliwa aplikacja ze wzgledu na wysokie napiecia) - jednak do przeskoczenia. LCD maja ta wade ze posiadaja stosunkowo maly kont pola widzenia tak wiec z boku najczesciej trudno cos odczytac.

Tak samo mozna stosowac polimerowe (jednak jest to jak narazie jeszcze nowosc) i niewiele firm je robi (mam pare sztuk tekstowych) - swieca naprawde fajnie...
Awatar użytkownika
Raptor
Stały gość
Stały gość
Posty: 233
Rejestracja: ndz 17 lip, 2005 20:56
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

VFD niebieski nieźle by wygladał :)
Awatar użytkownika
Prutkyj
Proszę nie bić nowego
Proszę nie bić nowego
Posty: 49
Rejestracja: pt 05 sie, 2005 12:43
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Odnośnie PC mam pytanie czy jest możliwe podłączenie kompa pod LPT albo COMA tak by samochód pobierał informacje wprost z PC? Lub jesli nie to czy jest wogóle sposób by komunikować sie z ECU np takiego S13 z Laptopem w trybie rzeczywistym tak bym mógł skalować se np mape (mówie o trudności takiego układu do zrobienia/jak to wygląda)? A zarazem mógł pobierać informacje od ECU
Mallly200sx

Ja mam tylko malutkie pytanie kiedy mniej wiecej to bedzie na sprzedarz tak okolo.... bo ja sie na to pisze:) wspanialy pomysl i trzymam kciuki
Awatar użytkownika
drv
Stały gość
Stały gość
Posty: 208
Rejestracja: ndz 27 lis, 2005 18:01
Lokalizacja: Czeladź
Kontakt:

Mallly200sx pisze:Ja mam tylko malutkie pytanie kiedy mniej wiecej to bedzie na sprzedarz tak okolo.... bo ja sie na to pisze:) wspanialy pomysl i trzymam kciuki
Ja tez bym się pisał, jak trwają prace :?:
Awatar użytkownika
Rafi
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz
Posty: 639
Rejestracja: wt 09 mar, 2004 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ja właśnie rozgryzam ECU s13 i s14 w przeciągu 2 mc-y powinienem znać wyniki - generalnie juz ktoś wymyślił jak zrobić z seryjnego kompa coś ala stand alone programowalne on line .
[scroll]>>>ORDYNUSS TEAM<<< member #001/06 lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem
[/scroll]
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Rafi odpowiedz poszla na PW tego sie tak nie da latwo. Dlaczego (dotyczy S13) tutaj mamy pamiec EPROM

Co to pamiec EPROM:
http://pl.wikipedia.org/wiki/EPROM

Z mojej strony moge dodac ze prace trwaja, koncepcja znowu sie zmienila - niom niestety czlowiek wie coraz wiecej na temat ECU i pojawiaja sie nowe pomysly na rozwiazanie tego problemu. Jak sie wszystko powiedzie to moge powiedziec ze bedzie mozna dac kilka map, i w dodatku mapy w wiekszej rozdzielczosci :). Aktualnie robie reverse engineering oryginalnego softu i sa duze szanse na przerobienie poza mapami samego oprogramowania sterujacego na bardziej "Tuningowe", oraz wymagajacego mniejszych zmian elektronicznych w samym ECU (a co za tym idzie duzo tansze i wydajniejsze rozwiazanie).
A jak ktos juz by chcial calkowity kosmos to nawet lacznie z wymiana procesora na duzo wydajniejszy, choc mysle ze oryginalny 6303 narazie sobie spokojnie poradzi z naszymi wymaganiami :)

[ Dodano: Pią Maj 05, 06 23:40 ]
Jeszcze tak dla ciekawskich fragment kodu (screenshot) odpowiedzialny za odczyt limitow obrotow :), jak ktos ma pojecie o ASM mikrokontrolerow moze sie dolaczyc do analizy...

[ Dodano: Sob Maj 06, 06 22:18 ]
Jeszcze male info dla posiadaczy S14, cos takiego jak kombinuje do S13 jest dostepne i dla posiadaczy S14 proponuje zerknac tutaj: http://www.bikirom.com/ - cena calkiem przyzwoita.

[ Dodano: Pon Maj 08, 06 11:34 ]
No i sie fqrfilem :x caly projekt idzie do kosza. Robie na nowo tym razem moze bedzie to wiecej kosztowac - jednak mniej wydam na uruchamianie (to glowna przyczyna odpuszczenie sobie roboty na uC i TTL-ach), odpadnie dokladanie non stop jakis scalakow robienie plytek i topienie bezsensownie kasy

Calosc robie teraz na FPGA Xilinx Spartan 3 - drozej ale z wypasem, planowane tez usb i moze to co wspominal Pajak modul kontolera do LCD z jakas graficzka :)
Załączniki
screen.jpg
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Niom i moge powiedziec cos takiego niejako ze bedzie to na FPGA i znacznie rozbudowane istnieje szansa (jakies 90%) ze bedzie elektronika rowniez dzialac z S14, 300zx i innymi (oczywiscie z innym firmware). Narazie jednak postaram sie mocno przysiasc i zakonczyc projekt tak by dzialalo w S13 potem wezme sie za inne ECU.
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pare zdjec jak mniejwiecej wyglada plyta na ktorej powstaje projekt sterownika ECU (sorry za okropnie kiepska jakosc - zdjecia robione telefonem z zbyt slabym oswietleniem).

Oraz druga czesc zdjec dla tych co chcieli bajery w stylu wyswietlacza, narazie zaimplementowane jest wyjscie VGA - jednak obecnie duza czesc malych telewizorkow LCD ma cos takiego. Ewentualnie mozna pomyslec nad wyjsciem PAL, jednak nie wiem jak wyjdzie z jakoscia obrazu. Narazie maly przyklad mozliwosci graficznych (tak na szybkiego) - jak sie by czlowiek uparl to mozna zrobic troche ladniej (zdjecia monitora wiec jakosc tez taka sobie).
Załączniki
Plyta testowa zd1
Plyta testowa zd1
Plyta testowa zd2
Plyta testowa zd2
Grafika zd1
Grafika zd1
Grafika zd2
Grafika zd2
Grafika zd3
Grafika zd3
Grafika zd4
Grafika zd4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika silnika”