afr/psi meter

Wszystko co dotyczy dodatkowych zegarów,problemy z działaniem,podłączenie,problemy z montażem.Boost,EGT,AFR,Temp.Wody,Temp.Oleju,Ciśnienie Oleju itp....

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
guma
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 113
Rejestracja: wt 04 lip, 2006 20:02
Lokalizacja: Wronowice/Piaski

Witam, ostatnio mialem troche wolnego czsu i zmontowalem sobie takie "cudo"
Obrazek
Obrazek
odczytuje afr z waskopasmowej sondy lambda (narrow band) z rodzielczoscia 0,1 dane do konwersji v/afr zczytalem z naklepszego wykresu jaki udalo mi sie znalezsc w sieci, wyswietlane jest napiecie sondy i afr w zakresie 11.8-19.0. pomiar cisnie wykonalem na map ktory zostal mi z hondy, niestety nie udalo mi sie znalezsc dokladnych danych do jego kalibracji :roll:
s12v8
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Niom fajne. Napisz moze cos wiecej o elektronice, jaki procesor - w czym pisane oprogramowanie itp.
W koncu jakas osoba bawiaca sie w elektronike przy nissanach :)
Awatar użytkownika
guma
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 113
Rejestracja: wt 04 lip, 2006 20:02
Lokalizacja: Wronowice/Piaski

procek atmega8, oprogramowanie w bascomie (elektronika to tylko moje hobby) wykorzystany wewnetrzny przetwornik 10 bit a/d, z wewnetrznym ref 2,56v ( rozdzielczosc 0.0025v ), odswierzanie co 250ms. dzisiaj testowalem w aucie i calkiem fajnie to chodzi :roll:
s12v8
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

niom to dodaj jeszcze sobie napiecie z przeplywki - tez przydatna informacja... zobaczysz jaki ma jeszcze zapas przy butowaniu :)
Awatar użytkownika
guma
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 113
Rejestracja: wt 04 lip, 2006 20:02
Lokalizacja: Wronowice/Piaski

bardzo bobry pomysl, i szybki do zrobienia :airborne:
s12v8
Awatar użytkownika
Karrlos
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1402
Rejestracja: pn 26 sty, 2004 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

MAm pytanie - na ile AFR jest prawdziwy - o ile się może pomylić?

EGT i inne wartości z czujników też się da wyświetlić ?

Czy można do tego podłączyć brzęczcek, który będzie informował o przekroczeniu wartości krytycznej na którejś z danych??


Jeśli tak to ile by to kosztowało :D
EMWU is dead
SPARK

witam.
Jeżeli kolega ma zamiar wyprodukować pare sztuk tego diwajsu to i ja byłbym chętny. Oczywiście za rozsądną cenę..
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Karrlos pisze:MAm pytanie - na ile AFR jest prawdziwy - o ile się może pomylić?
Na tyle na ile dokladna jest sonda waskopasmowa, ktrora ma bardzo waskie pasmo pomiarowe. W dodatku zmieniajace sie w zaleznosci od temperatury.

Przykladowy wykres sondy waskopasmowej dla roznych temperatur:

Obrazek

A tutaj dla porownania wykres z sondy szerokopasmowej bosch-a

Obrazek
EGT i inne wartości z czujników też się da wyświetlić ?
Jest mozliwosc tylko jest troche srania, dla termopar "K" trzeba by wykonac czesc analogowa ktora bedzie okropnie zakrecona (kupe wzmacniaczy operacyjnych) i wymagac bedzie kalibracji...

najlepiej to wykonac na jakims specjalizowanym ukladzie scalonym przystosowanym do takiej termopary np. MAX6675 (mi interfejs SPI wiec latwy do zastosowania z prockiem)

dokumentacja do niego tutaj: http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX6675.pdf

Jednak jest jeden problem kupic go w polsce graniczy z cudem... no chyba ze ktos wezmie 1000szt. Do tego jeszcze czujnik (termopara typ "K"), ale jak wspominalem w innym topicu bede mial w atrakcyjnych cenach (juz w przyszlym tygodniu).

Moze tez bede mial te MAX-y jednak tylko 5-6 sztuk, wiec 1 lub 2 bede mogl odstapic. Sobie zostawiam 4szt. bo robie pomiar na kazdym cylinderku.
Czy można do tego podłączyć brzęczcek, który będzie informował o przekroczeniu wartości krytycznej na którejś z danych??
To najmniejszy problem wystarczy zmiana w sofcie, do tego 1 tranzystorek i jakis buzer.

Co do kosztow to niec sie juz autor wypowie.

Ja proponuje jeszcze polimerowy wyswietlacz (inaczej oled - organicled) bardzo ladnie wyglada i nie ma problemu z kontrastem i ograniczonym katem widocznosci....
2x16 na HD mozna kupic za okolo 60zl

[ Dodano: Czw Sie 24, 06 10:26 ]
Tak sobie idac do pracy wymyslilem troche prostsze rozwiazanie podpiecia EGT..

1. Potrzebne 2 wejscia w multiplekserku przetwornika A/C (ile jest w ATMEGA8 bo nie pamietam)

2. Pomiar zimnego zlacza zrealizowany np. na LM335 potem z niego na operacyjny o wzmocnieniu 1 (jako bufor) i na A/C

3. Sygnal z czujnika "K" na jakis operacyjny o wiekszym wzmocniwniu powiedzmy 16

4. Charakterystyka termopary w tablicy i korekcje robi software...


Choc i tak duzo motania :(
Awatar użytkownika
Pio
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 87
Rejestracja: śr 12 paź, 2005 17:06
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Kiedys natchniony pierwszym smt jakie widzialem, zrobiłem drut uzadzenie którym dało sie korygować mape paliwa w hyundaiu. Przetwornik A/C zczytywał z przepływki, przyciskiem up dodawalismy, przyciskiem down odejmowalismy, potem przetwornik C/A i do kompa.

W penym zakresie nawet działało. Niestety po samych układach cyfrowych miałem za małą wiedze zeby uzyc jakigos mikro. Moze któregos dnia z nudów złoże bardziej złożony device, którym można by to zmieniać w zależnosci od polozenia TPS np.


A koledze gratuluje projektu. Mozna by sie pokusić o zrobienie czegos co pokazywało by spalanie w danym momencie, na podstawie danych z sondy, mafa i tps
Najtansze panweki ACL RACING, SPRZEGLA EXEDY, OLEJE MOTUL, TARCZE ATE POWERDISC, KLOCKI FERODO DS PERFORMANCE, ZAWIESZENIA KONI oraz WEITEC +plus duzo duzo innych. Bezkonkurencyjne ceny !!! ABSOLUTNIE ZAWSZE !!!

http://WWW.POWER-TUNING.PL
Awatar użytkownika
Adams
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 161
Rejestracja: śr 21 gru, 2005 13:46
Lokalizacja: Warszawka [Włochy]
Kontakt:

Pio pisze:Mozna by sie pokusić o zrobienie czegos co pokazywało by spalanie w danym momencie
no nie wiem czy wiele osob na tym forum chcialoby z czyms takim na pokladzie jezdzic :roll: moznaby sie zalamac :wink: koniec OT

[ Komentarz dodany przez: ToM: Czw Sie 24, 06 23:00 ]
Mialem robic sobie pomiar spalania, jednak wyliczenia z czasu otwarcia wtryskow... Ale stwierdzilem po kij mam sie fqrfiac ;)
'99 S14a - maszyna do: jarania sprzęgła, plucia ogniem, palenia gumy... jeździć niby też się da :]
Awatar użytkownika
jarkowy
Założyciel Klubu
Założyciel Klubu
Posty: 1088
Rejestracja: sob 26 lip, 2003 23:29
Lokalizacja: Władysławowo
Kontakt:

JA poprosze do tego jeszcze czujnik spalania stukowego - (jest juz taki gotowy procek ale zapomniałem nazwe i on też jest z SPI z tego co pamietam)
GTR Sprzedany ale Avatara spobie zostawiam z sentymentu...

SKYRACING

OO\____/OO

602227141


Turbokiller

automatyka www.horyzont.co
pokoje gościnne nad morzem we władysławowwie www.impresja.co
600-961-666
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

jarkowy pisze:JA poprosze do tego jeszcze czujnik spalania stukowego - (jest juz taki gotowy procek ale zapomniałem nazwe i on też jest z SPI z tego co pamietam)
Szefie a gdzie go wyczailes, kurcze jakies ciut dokladniejsze dane by sie sprzydaly. Tak to szukanie igly w stogu siana - przynajmniej firma, w czym go stosowali itp. Cokolwiek co moze ulatwic googlowanie...
Awatar użytkownika
.wildcat.
Stały gość
Stały gość
Posty: 271
Rejestracja: ndz 29 maja, 2005 04:58
Lokalizacja: z miasta

TPIC8101

[ Komentarz dodany przez: ToM: Pią Sie 25, 06 09:47 ]
oo Texas-a :) dzieki za info... nie powinno byc problemow z dostepnoscia...
|oo|__|oo|

Wildcat

O=O---O=O
Awatar użytkownika
guma
Coś już wiem
Coś już wiem
Posty: 113
Rejestracja: wt 04 lip, 2006 20:02
Lokalizacja: Wronowice/Piaski

projekt bede rozwijał w miare wolnego czsu ( narazie bedzie z nim ciezko ) odnosnie pomiaru spalania to najprosciej zrealizowac za pomoca pomiaru czasu otwarcia wtryskiwacza i zliczaniu impulsow z predkosciomierza, wiekszosc komputerow pokladowych na tej zasadzie oblicza. atmega ma spore mozliwosci wiec jeszcze mozna z niego sporo wykrzesac :roll:
s12v8
Awatar użytkownika
ToM
Postojebca
Postojebca
Posty: 1009
Rejestracja: czw 24 lip, 2003 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Niom to czekamy na dalsze efekty pracy.
Odnosnie EGT to wlasnie dostalem MAX-y niestety tylko 5szt. - jedna juz sobie ktos ;) zaklepal wiec narazie braklo...
Teraz pytanko do fachowcow niejako MAX potrafi pokazywac temperature do 1024C czy to nie za malo. Wiem ze dla normalnego silnika nie powinno sie przesadzac >900C wiec jest ok... jednak jak jest z zakutymi ? Zreszta moze uda mi sie opracowac jakies inne wmiare prosty sposob pomiaru - tak by elementy byly latwiej dostepne...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dodatkowe zegary”